Josafat Zalapa

EN

FMA., Morelia'nın merkezinde, 19. yüzyıldan kalma bir yapıda Meksika kültürünün mutfak mirasını Doğu etkileriyle uyumlu bir şekilde harmanlayan Josafat Zalapa'yı tasarladı. Özel bir yemek deneyimi sunan restoranda müşteriler, yemeklerinin hazırlanışını izleyebildikleri gastronomik bir yolculuğa çıkıyor.

Restoran, Barok tarzı mimari unsurlarla çevrili avluya açılan bitişik iki odadan oluşuyor. Ana mekanın merkezinde, müşterilerin şefin etrafında toplanıp yemek gösterisine hazırlandığı, 20 adet özel tasarım sandalyeyle çevrelenmiş uzun bir bar yer alıyor. Diğer küçük odada ise duvar önüne yerleştirilmiş ayrı bir bar alanı daha bulunuyor.

İç mekan konseptinde, tarihi mimari ile mobilya, dekor ve malzemelerde ifade edilen çağdaş unsurlar arasında bir denge kuruluyor. Bu yaklaşım, içe dönük, zarif ve sade bir atmosfer yaratıyor.

Bar konsepti şef tarafından hazırlanan yemeklere dikkati toplarken, zeminin kenarı boyunca uzanan dolaylı aydınlatma mevcut kireçtaşı duvarları çerçeveliyor. Bu aydınlatma, zaman içinde korunmuş olan tarih katmanlarını öne çıkararak mimari değerlerini vurguluyor.

Müdahale sırasında aydınlatma tasarımı ve mobilya entegrasyonuna özel önem verildi. Bara eşlik eden lineer lambalardan sandalyelere kadar her bir unsur özel olarak tasarlandı.

Etiketler: