Çay Tarlasında Çıplak Pavyon

Çin'in Songyang bölgesinde çay tarlalarının ortasında inşa edilen bambu pavyon, yerel kültürün sadeliğini yansıtıyor. DNA mimarlık ekibinin tasarladığı farklı ölçeklerdeki geçirgen strüktürler, bir dizi platformdan oluşuyor.

Çin’in Zhejiang eyaletinin güneybatısında yer alan Songyang Bölgesi, yüzyılı aşkın var olan antik köy yerleşimleri ve doğal güzellikleriyle ünlü. Köylerin etrafını saran çay tarlalarıysa turistler için birer çekim merkezi haline dönmüş. Köylerde yaşayan yerel halk ve bölgeyi gezmeye gelen turistler için DNA mimarlık ekibi tarafından tasarlanan Bambu Pavyonu, bir dizi pavyon ve platformdan oluşuyor. Strüktür sadece farklı işlevleri karşılamıyor, aynı zamanda minimal tasarım anlayışıyla tarlaların oluşturduğu ekolojik çevreye ve tarihi yapısal arka plana saygılı bir duruş sergiliyor.

fotoğraflar: zhou ruogu
vaziyet planı
kesit
strüktür diyagramı

Dört tane pavyonun oluşturduğu strüktür sırası için iki farklı ölçek belirlenmiş. Tavan yüksekliğinin ve ölçeğin etkinliğe göre değiştiği pavyonlar, çevre peyzajını oluşturan dağları ve yapısal tipolojiyi yansıtıyor. Yerel malzeme bambu, yapının hafifliğini sağlamak için tercih edilmiş. Eğimli çatılar, zirveye ulaştığı büyük bir açıklık oluşturarak iç mekandan gökyüzünün algılanmasını kolaylaştırmış. Belirli aralıklarda dikilen bambular, duvarların da geçirgen olmasını sağlıyor. Minimal tasarım anlayışı ve yerel malzeme kullanımı, yapının oldukça düşük bir bütçeyle inşa edilmesini sağlamış. Sadece sekiz haftada tamamlanan strüktürlerin, kamusal alan tasarımı için birer prototip olabileceği öngörülüyor.

https://youtu.be/4vJKuRabEv8

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: