Doğada Barınmak

Lumo Architects tarafından Danimarka’nın güney kıyılarında projelendirilen barınaklar, hem tasarımları hem de dikkatle seçilen konumları sayesinde doğayla uyum içinde var oluyorlar.

Danimarka’nın güneyinde, Baltık Deniz’i üzerindeki 55 adanın oluşturduğu the South Funen Archipelago bölgesinde kurgulanan ve inşa edilen proje, özel olarak tasarlanmış barınaklardan oluşuyor. Aktif olarak doğa aktivitelerine ev sahipliği yapan bu kıyı bölgesinin profiline katkı sağlamayı amaçlayan yapılar, organik bir ürün olarak içinde bulundukları doğaya eklemleniyor. Projenin mimarı LUMO Architects; bu barınakların ikonik işaretler haline gelmesini isterken, buradaki yaşama müdahele etmemesi ve doğal peyzajı bozmaması için yerleştirildikleri 19 lokasyonu çok dikkatli bir şekilde seçmiş. Hem kıyıya yakın alanlara hem de daha içeri bölgelere tekil ya da gruplar halinde konumlandırılan barınaklardan toplam 50 adet bulunuyor.

jesper balleby, danimarka, barınak, peyzaj, lumo architects, shelters by the sea
fotoğraflar: jesper balleby

Barınakların tasarımında, balıkçıların yakaladıkları balıkları depoladıkları eski moda tekne akvaryumlarından esinlenilmiş. 5 farklı tasarımı olan barınaklarda 2, 3-5 ve 6-7 kişilik seçenekler bulunuyor. Bazılarında kuş gözleme platformu ve sauna gibi ek özellikleri görmek de mümkünken, tasarımların bir tanesi de tuvalet olarak işlevendirilmiş. Asimetrik formlar oluşturan kabinlerin yüzeylerini kaplayan ahşap malzemeler içine siyah renk katılmış ağaç katranı ile boyanmış. Cepheler üzerinde ise doğa ve gökyüzü manzarasını her daim görünür kılan dairesel açıklıklar mevcut.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: