Eğim, Ritim ve Kiremit

Çin’in Hangzhou şehrinde yer alan Çin Sanat Akademisi Yerel Sanatlar Müzesi, planın tekil ve tekrarlı birimlere bölünmesiyle arazi eğimini izleyen bir yapıda kurgulanmış. Yerel kaynaklardan elde edilen kiremitlerin çatıda ve perdelemede kullanılmasıyla bütüncül bir yapı amaçlanmış.

Yerel Sanatlar Müzesi, Hangzhou'daki Çin Sanat Akademisi'nin kampusunda yer alıyor. Alan, eskiden yamacı şekillendiren bir çay tarlasıydı. Bu nedenle ayaklarınızın altındaki zeminin hissedilebildiği bir müze tasarlamak esas amacımızdı. Bunu binanın zemininde eğimin iniş ve çıkışlarını devam ettirerek sağladık.

Müzenin işlevi Çin’deki çeşitli yerel sanatları gösterebilmek. Farklı farklı sergilere ev sahipliği yapabilmesi için beyaz küp şeklinde tasarlanan bir müzenin buraya uygun olmayacağına karar verdik, onun yerine içinde bulunduğu çevreye saygı duyan bir mekan tasarladık.

eiichi kano, kengo kuma, hangzhou, çin
fotoğraflar: eiichi kano
bütüncül kiremit çatıya bakış
arazi eğimini takip eden birimler
birimler arasındaki kurgu
farklı birimler arasındaki kurgu
iç mekandan kesitler
çatı diyagramı
çelik halat ve kiremit perde örüntüsü
kesitler
görünüş

Karmaşık topoğrafyayı çözebilmek adına planı paralelkenar birimlerinin geometrik olarak ayrılmasına dayandırdık. Her bir birim ufak tekil bir çatıya sahip, bu sayede dışarıdan bakıldığında uzayıp devam eden bütüncül kiremitli bir çatı görüntüsü oluşuyor. Paslanmaz çelik tellere asılan kiremitlerden bir perde dış duvarı oluşturuyor. Bu perde güneş ışınlarının içeri düşen hacmini dengeliyor. İçerisi ve dışarısı kiremit perdenin arkasında yer alan büyük camlarla bölünüyor.

Hem çatıda hem de duvarda kullandığımız eski kiremitleri bölgedeki evlerden elde ettik. Hepsinin boyutları birbirinden farklı olduğu için tasarımın zeminle doğal bir şekilde kaynaşmasına yardımcı oldu.

Etiketler: