Gecekondu Mahallesinde Bir Tasarım Müzesi

Bombay'da bulunan ve ortalama 1 milyon kişilik nüfusuyla Asya'nın en büyük gecekondu bölgelerinden biri olan Dharavi, gecekondu bölgesinde inşa edilen ilk müzeye ev sahipliği yapacak. Jorge Mañes Rubio, Amanda Pinatih, Rahul Srivastava ve Matias Echanove'nin ortak girişimi olan Dharavi Tasarım Müzesi ile bu kayıt dışı konut alanlarına olan bakış açısının küresel ölçekte altını çizmek ve önyargıları kırmak amaçlanıyor. Bu bölgede yaşayan ve çalışan insanların göçebe yaşam tarzından etkilenen projede, müze de seyyar bir yapıda kurgulanmış. Yüksek nüfus oranı ve kendine özgü kentsel dokusu göz önüne alınarak, müzenin daha çok insana ulaşabilmesi adına sürekli hareket etmesi öngörülmüş.

fotoğraflar: design museum dharavi

Dharavi'deki zor yaşam koşularına karşın, insanların her türlü ürünü tasarlama, üretme ve ticarete dökme konusunda yetenekli olduğunu belirten proje yürütücüleri, burada üretilen objelerin tasarım müzelerinde bulunanlar kadar değerli olabileceğinin altını çiziyorlar. Projeyle, sadece Dharavi bölgesinin değil, aynı zamanda bütün dünyanın buradaki üretimlerin üzerinden düşünebilmesi ve değerini görebilmesi için bir platform oluşturmayı amaçlıyorlar. Yerel yaratıcılığın sergilenmesinin yanında, müze ile üreticilerin olası müşterilerle buluşması, isteyenlerle atölyeler düzenleyip bilginin paylaşılması ve kendilerini geliştirmelerine imkan sağlanacak.

Şubat ayında açılacak olan müze, 2 ay boyunca bölgenin farklı yerlerini gezecek. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: