Geleceğe Önerilen Mekan

Vietnamlı ekibin Bambu ve Toprak proje serisi yerel malzemeleri ve inşa bilgisini kullanmadaki hassasiyetinin yanı sıra yaşanabilir kent mekanlarında bir aradalık vurgusu yapıyor. Toplum merkezi de ekibin gelecek öngörülerinin bir parçası.

H&P Architects tarafından 2013 yılında başlatılan Bambu ve Toprak projesi, adında yer alan iki ana malzemenin birlikte kullanıldığı, “boğucu kentsel alanlarda dostane mekanlar” yaratmayı amaçlayan projeler serisinden oluşuyor. Takas, sergi, yemek pişirme gibi kültür ve sanattan filizlenerek işlevlenen, halkın kullanımına hazır müşterek alanlar üretmeyi amaçlayan Bambu ve Toprak projesinin temelinde, çağdaş zamanlardaki, fırtınalı tanımlamasını hak eden, insan ve doğa ilişkisini geliştirme görevini üstlenmiş mekanlar oluşturmak var.

Yapım Aşaması
Plan
Vaziyet Planı
Kesit Diyagramı

Bu bağlamda üretilen toplum merkezi yapısı, Mao Khe şehrinin merkezinde bulunuyor. Kolay bulunur yerel malzemelerden, temel yöntemlerle ve yerel yapı ustalarının katılımıyla inşa edilen mekanın tamamı, 40 cm kalınlığında sıkıştırılmış toprak duvarlardan oluşuyor. Karelere bölünmüş bir plan düzleminde, dik açıları bozulmuş yan yana yüzeyler olarak yerleşen duvarlar bir zikzak örüntü kuruyor. Mekan içi ve arası ilişkileri çeşitlendirmeye imkan veren bu örüntü tasarımı zenginleştiren unsurlardan. Açık alanlar birbirine rastgele yerleştirilmiş, 110x220 cm boyutlarında pencereler ile de bağlı aynı zamanda. Kullanılan mekanların üstleri, çift katmanlı bambu çatıyla örtülü. Katmanları aracılığıyla ışığı ve havayı düzenliyor, dış ve iç mekan ile mimarlık ve peyzaj arasındaki sınırları iç içe geçiriyor.

Yapı, halkın dostane, samimi, bir aradalık vadeden mekanlara olan ihtiyacıyla ilgili toplumsal farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Vietnam’ın en popüler kentlerinden olan Mao Khe’de yer alması ve buranın, kentsel yığılma ve doğrudan kentleşme süreçlerinin boğucu bir hal almış olması bu vurguyu daha anlamlı kılıyor. Böylece mimari, toplumsal eylemleri biçimlendirme sürecine, politik bağlamın içinde yer almadan, bugünden gelen bir samimiyet ile geleceğin sürdürülebilir mekanlarını yaratma aracılığıyla katkı koyuyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: