Gym Rat's Lab

Studio Noga tarafından tasarlanan butik spor salonu Gym Rat’s Lab, Etiler, Tepecik Yolu’ndaki bir yapının bodrum katında 320m2’lik alanda faaliyet gösteriyor. Salona, ortasında yüksek bir manolya ağacı bulunan 90m2’lik bahçeden giriliyor. Spor salonunun karşı köşesinde ise, bu bahçeye açılan bir kafe yer alıyor.

Markanın görsel kimlik çalışması ile iç mimari tasarım, projelendirme ve kontrolörlük çalışmalarının bir arada yürütüldüğü bu projede, grafik ve mimari dilin tutarlı bir şekilde marka kimliğini yansıtmasına özen gösterildi. “Hareket, Yenilik ve Birliktelik” kavramları üzerinden geliştirilen markanın mekânsal kurgusu, spor salonuna bağlı genel kabul ve tipolojik beklentilerin dışına çıkılarak, ev konforu ve buna bağlı gelişen aidiyet hissiyatı üzerinden tasarlandı.

Tek cepheden alınan gün ışığı kullanımı, ihtiyaç şemasına bağlı olarak kademelendirildi. Üç farklı antrenman metodu barındıran spor salonunun mimari planlamasında, giriş ve yoga alanı gibi doğal ışık ihtiyacının daha elzem olduğu mekânlar cephe hattında konumlandırılırken, gün ışığı ihtiyacı olmayan “Climber Odası” gibi mekânlar cepheye uzak noktalarda değerlendirildi. Daha dengeli bir gün ışığı kullanımı gerektiren fonksiyonel antrenman alanı ise bu iki alan arasında çözüldü. Lineer dolaşım aksı ve yansıtıcı yüzeyler sayesinde, bir yandan üç farklı antrenman alanı birbirine bağlanırken, diğer yandan bahçe manzarası ve gün ışığının salon geneline yayılması sağlandı.

öncesi
sonrası
öncesi
sonrası
öncesi
sonrası

Lineer hatlar, keskin malzeme geçişleri ve birleşim detayları sayesinde, kullanıcıyı bilinçli antrenmana yönlendiren minimal ve dingin bir atmosfer yaratıldı. Malzeme ve renk tercihlerinde, marka kimliğinde de baskın olan siyah tonları, natürel meşenin sıcaklığıyla dengelendi.

Etiketler:

İlgili İçerikler: