İçeride Ama Dışarıda

Çok amaçlı bir karşılama ve geçiş mekanı olarak kurgulanan proje şeffaf cepheleri arasında yerleştiği bahçeyle kurduğu ilişkiyi ön planda tutuyor.

Meksika’da gerçekleştirilen proje, eğitim ve doğal kaynakların korunması gibi konularda bilgi ve deneyim aktarımına yönelik çalışmalar yürüten, dil dersleri veren, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Culturalia için gerçekleştirilmiş. Yeni yapı, sokak ile sınıf, ofis gibi ana mekanlar arasında farklı kullanımlara açık bir geçiş alanı olarak kurgulanmış. Bir karşılama mekanı olmasının yanı sıra bekleme alanı, toplanma mekanı, gösterim ve müzik odası olarak da kullanılması amaçlanan mekan onu çevreleyen yeşil doku ile de iletişim kurmaya özen gösteriyor.

culturalia, altova, meksika, çok amaçlı mekan, xxi mimarlık tasarım ve mekan dergisi

Beton, tuğla, çelik, cam ve ahşap gibi malzemelerin kullanıldığı projede kütlenin yerleşimi mekanın çapraz havalandırma ve gün ışığından yeterince faydalanmasını sağlıyor. Korunan ve zenginleştirilen bitkisel doku yapının her köşesine temas ediyor ve şeffaf cam cephe sayesinde daha yoğun bir görsel ilişki kuruluyor. Ayrıca biberiye, lavanta ve nane gibi bitkilerin kullanıldığı bir arı bahçesi de yer alıyor. Yapı gece aydınlatıldığında ise bir nevi eğitimin, öğretimin ve bilginin ışığını yansıtan bir öğeye dönüşüyor.

Zemin kat planı
Kesit
Kesit
Eskizler

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL