Malzemedeki Yakınlık

Mecri Müzesi, 80 yaşında bir kadının, ünlü bir arkeolog ve ressam olan babasının anısına bir müze açmak istemesi ve bunun üzerine Minusio bölgesinde bir 19. yüzyıl yapısını satın alması ile hayata geçmiş. Yenilenen yapının müzeye dönüşümü 2014 yılında tamamlanmış. 2016 yılında gerçekleştirilen ek bina ise müzeye bağımsız bir sergileme alanı olarak eklemleniyor.

fotoğraflar: simone bossi
vaziyet planı
görünüş
görünüş
kesit

Koruma altında olan mevcut taş bahçe duvarı olduğu gibi tutulurken, yeni yapı kullanılan malzemeler ve ölçek ile var olan doku ile bir diyalog kurmayı amaçlıyor. Zaman içinde yıpranmış taş duvarları, iç tarafa eklenen yeni duvar tamamlıyor. Yıkanmış beton kullanılarak inşa edilen duvarlar malzeme dokusu sayesinde mevcut doku ile yakınlık kuruyor. Eklenen sınırlar bir iç bahçe yaratarak pavyon ve ana müzeyi buluşturan bir mekan tanımlıyor.

Yeni sergi salonu dik eğimli bir çatı örtüsü altında tanımlanmış. Yapının monolitik duruşu ise yerel granit kaplamalarla birlikte kuvvetleniyor. Çatıda açılan 9 metrelik tepe ışıklığı da ışık geçişleri ile iç mekanda mistik bir atmosfer oluşmasını sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: