Metal Dağlardan Park

Fengming Dağı Parkı, dağ şeklindeki renkli pavyonlar ve kıvrımlı yollarla ziyaretçilerini baştan sona maceralı bir yolculuğa çıkaran bir kamusal alan.

Fengming Dağı Parkı 16.000 m2’lik bir arazi üzerinde, Chongqing şehrinin gelişmekte olan Shapingba Bölgesi’nde konumlanıyor. Arazi güneyde eski konut bölgesine, kuzeyde Huayu Kentsel Projesi’ne, batıda Shangqiao Caddesi‘ne ve doğuda ise alanın en yüksek noktası olan ve ana girişi oluşturan Fengxi Caddesi’ne doğru uzanıyor. 2013 ilkbaharında açılan parkta ziyaretçiler, ikonik dağ biçimindeki pavyonlar, meydanlar, yeşil alanlar ve su öğelerinden oluşan dinamik bir yolculuğun ardından Vanke Golden City satış ofisine varıyorlar.

Proje tanımı, gelecekte alanda konumlanacak olan kentsel projenin tanıtılması için bir gösteri parkı ve kamusal alan tasarlamaktı. Parkın, üst caddeden ve Fengxi Caddesi’ndeki girişten satış ofisine dikkat çekmesi ve yakın gelecekte hayata geçecek projeyle uyum içinde olması, ona entegre olabilmesi isteniyordu. Topoğrafyanın aşırı nitelikleri, bir yandan üstteki otoparktan en düşük kottaki satış merkezine yaya ve araç hareketini tasarlamayı zorlaştırırken öte yandan da -dağ olarak adlandırdığımız- dinamik bir peyzaj sağlamak adına eşsiz bir fırsat sunuyordu.

Amacımız çevreleyen dağlık arazınin sağladığı arka plan ve yerleşim arasında bağ kurmaktı. Sichuan Havzası’ndaki vadi, pirinç tarlalarının yer aldığı terasın deseni, Chang Jiang nehri, gizemli beyaz/gri gökyüzü etkilendiğimiz ve tasarımda kullandığımız öğeler haline geldi. Bu unsurlar dağ pavyonları, zigzag dokular, düzenlenmiş arazi düzlemleri ve gökyüzü renkleri ile zıtlık kuran canlı renklerin kullanımında ilham verici oldu. Fengxi Caddesi’nden gelişte, dans eden kırmızı ve turuncu heykeller insanları meydan otoparkına çekmek için girişi belirliyor. Dağ pavyonlarından ilki görsel dağ serilerinin başlangıcını işaretlemek için yamaçtan aşağı doğru alçalarak girişte duruyor. Her pavyon zikzaklı yol boyunca yayaları "dağ"dan aşağı, satış alanına doğru yönlendirecek şekilde stratejik olarak yerleştirildi. Pavyonlar, gündüz ve gece boyunca gölge oluşturuyor ve göz alıcı parlak fener etkisi oluşturmak için yanıyorlar.

Zikzak yol aşırı yükselti farklılıklarının herkes için ulaşılabilir olmasına olanak sağlıyor. Yol ayrıca sanki dik bir dağa sarmal yollar üzerinden tırmanıyormuşsunuz gibi jeolojik bir desen diline dönüşüyor. Yol boyunca her bir dönüşte yer alan platformlar, oturmak, manzaradan keyif almak veya soluklanmak için bir yer olarak işlev görüyor. Zikzak yolda tepeye bakan kayalık bir silüet oluşturmak için derin dokulu, koyu betondan büyük parçalarla yapılan parapetler sıralı. Duvarlarla oluşturulan vadiler ya da yarıklar proje boyunca devam eden akarsulara kaynak görevi görüyor.

Suyun varlığı Fengming Dağ Parkı‘nın çok önemli bir parçası ve meydandan satış ofisine dek suyun akışı temsil ediliyor. Bunun için kanallar, havuzlar, soğutmaya yardımcı olan fıskiyeler gibi farklı su efektlerinin çeşitliliğine başvurularak ses ve atmosferin desteğiyle manzara daha da cezbedici hale getiriliyor.

Parkın tamamı bir ardışıklık fikri üzerine kurulu, zikzak yoldan, aşağıda varış meydanındaki desenli işaretlerden, meydanlar yoluyla kıvrımlı su özelliklerine ve son durak olarak satış merkezine başarılı bir yolculuk. Fengming Dağı, Chongqing kent peyzajının canlı, eğlenceli ve çok sevilen bir parçası haline geldi.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: