Microsoft, Yapay Zeka Kısayolu Eklediği Yeni Klavyesini Tanıttı

GÖKÇE ARAS ENGİN

Microsoft özel “Copilot” düğmesine sahip ilk yeni "Surface" dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Microsoft'un yeni “Surface Pro 10” ve “Surface Laptop 6 for Business” serisi, şirketin klavye düzeninde özel bir “Copilot” düğmesi sunan ilk ürünleri.

Eylül 2023 Windows güncellemesinin bir parçası olan “Copilot” özelliği kullanıcıların Windows işletim sistemlerini daha verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olan bir yapay zeka asistanı.

Eski klavye düzeninde “Copilot”a Win+C komutuyla ya da görev çubuğundan ulaşılabiliyor. Yeni klavye düzeninde ise kullanıcılar, boşluk çubuğunun sağındaki tuşa basarak yeni bir “Copilot” paneli açabiliyor ve Microsoft'un OpenAI modellerini temel alan yapay zeka uygulamasının sunduğu yeteneklere hızlı bir şekilde erişebiliyor. Panel aracılığıyla kullanılabilen bazı görevler çevrimdışı çalışabiliyor. Daha kapsamlı Gen-AI işlemleri ise Microsoft'un uzak veri merkezlerine yaptırılıyor, bu da özelliği kullanmak için aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.

Kaynak: xda-developers.com

Şirket, yeni klavyenin tanıtımını 2024 Ocak ayında düzenlenen teknoloji fuarı CES'ten kısa bir süre önce duyurmuştu. Bu yenilik klavye düzeninde küçük bir değişiklik gibi görünse de Microsoft için devrim niteliğinde bir güncelleme. Microsoft'un resmi klavye düzeni yaklaşık otuz yıldır değişmemişti. Yeni “Copilot” tuşu, Microsoft'un OpenAI ile kazançlı ortaklığından yararlanma konusunda nereye doğru gittiğini de gösteriyor.

Şirketler için tasarlanmış olan iki yeni cihaz normal satıcılardan temin edilemeyecek, bu da yeni “Copilot” anahtarının profesyonel kullanıcılar üzerindeki etkisini görmeyi zorlaştıracak. Ön siparişe açık olan “Surface Pro 10” ve “Surface Laptop 6 for Business”ın 9 Nisan'da kullanıcılara gönderilmesi planlanıyor.

Etiketler: