Rekor Çalışan Sayısına Ulaşan Foster + Partners’dan VARID

GÖKÇE ARAS ENGİN

2 Ocak 2024’de Architect’s Journal’de yayınlanan habere göre rekor çalışan sayısına ulaşan ve cirosunu 57,6 milyon Sterlin artırarak 290 milyon Sterlin’e yükselten Foster + Partners’ın, Uygulamalı Araştırma Geliştirme ekibi VARID’i (Kapsayıcı Tasarım için Sanal ve Artırılmış Gerçeklik) geliştirdi.

University of London (City) ve University College London (UCL)’ın PEARL Laboratuvarı ile işbirliği içinde tasarlanan VARID, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanan bir tasarım araç seti.

VARID’in amacı akademisyenlere, tasarımcılara ve mimarlara görme engelli kişilerin çevrelerini nasıl algıladıklarını daha iyi anlamaları konusunda destek olmak.

Foster + Partners Uygulamalı Araştırma Geliştirme ekibine göre yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve glokom da dahil olmak üzere çok sayıda görme bozukluğu dünya nüfusunun önemli bir bölümünü etkiliyor. Araştırmalara göre, toplumlar yaşlandıkça bu vakaların sayısı önümüzdeki otuz yıl içinde ikiye katlanabilir. VARID’in çıkış noktası, mekanları herkes için konforlu hale getiren kapsayıcı alanlar tasarlamanın mimarlar için önemi.

VARID, gerçek zamanlı görüntü işleme tekniklerini kullanarak çarpıklık, bulanıklık veya çevresel görüş kaybı gibi çeşitli görme kaybı semptomlarını simüle ediyor. Bir oyun motoru için eklenti olarak oluşturulan bu yardımcı program, ticari olarak satılan birçok sanal ve artırılmış gerçeklik başlığıyla birlikte çalışabiliyor. Ayrıca VARID, klinik test sonuçlarına bağlı olarak özelleştirilmiş simülasyonları mümkün kılmak için veriye dayalı konseptler kullanıyor.

UCL ve City'deki araştırmacılar, kütle oluşturma, malzeme ve renk seçimi gibi çeşitli tasarım aşamalarına yardımcı olmanın yanı sıra, VARID'in yeteneklerini de test etmişler. İnsan davranışı ve mekansal deneyimler hakkında geliştirilmiş bilgi sayesinde bu teknik, tasarımcıların daha kapsayıcı ortamlar yaratmasına yardımcı oluyor. VARID halihazırda Github üzerinden indirilerek kullanılabiliyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: