Müstakil Konfor

Mobilyaları Aziz Sarıyer tarafından tasarlanan Akmerkez Cinema Pink, insan hareketleri temel alınarak oluşturulan küçük detaylar ile izleyicinin konforunu ön planda tutuyor.

Farklı işlevsel değerlere sahip ortamları tasarlayan farklı disiplinlerin kendine ait başkalaşımları vardır. Bu sebeple Akmerkez Cinema Pink’i tasarlarken mekanların kendine has karakterlerini etkili bir şekilde ortaya çıkarmak istedik. Bunu yaparken sinema salonunun perdesi, koltukları, ses sistemi, merdivenler ve hol için en etkili tasarım ürünlerini mekanda kullanmaya çalıştık. Bu bağlamda sinema koltuğu belki de izleyici ile kurduğu ilişki açısından en önemli tasarım unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

fotoğraflar: kenan özcan

Sinema koltuğu tasarımı önemli kriterler içerir. Sinema izleyicisi bir buçuk saat hiç kalkmadan, tanımadığı iki kişi arasında oturduğu koltuğunda mutlu olabilmelidir diye düşünüyoruz. Kreatif tasarım danışmanlığını Aziz Sarıyer’in yürüttüğü projede sinema için özel olarak tasarlanan sinema koltukları, Derin Design markasının üretimiyle hayata geçti. Lobi alanlarında da Derin Design koleksiyonundan End oturma sistemi, Wind puflar, Blok koltuklar, Tot sehpalar ve Ray aydınlatmalar da kullanıldı.

Akmerkez sinemaları içindeki sekiz adet salonda koltuk sayılarını en az miktarda yerleştirdik. Bu nedenle sıra aralıkları geniş tutuldu, kolçak enleri kalınlaştırıldı, tekli ve ikili oturum imkanı sağlandı, koltuk yanlarında baş yaslama kulakları oluşturuldu, terlemeyi önleyen gerçek deri kaplandı. Özellikle koltukların ergonomik tasarımı sayesinde izleyicilerin konforuna fazlasıyla destek verilmesini düşündük. İzleyicinin görüntüye konsantrasyonunu kolaylaştırmak için koltukta, genel oturma yüksekliği, genel oturma derinliği ve eğimi, genel sırt ve kol yüksekliği önem kazandı.

Merdiven ve sahanlıkları geniş tuttuğumuz salonlarda sıra ve koltuk numaralarını dijital düzenekte uyguladık. Özellikle de ses ve görüntü sistemi dünyanın şu andaki en gelişmiş teknolojisiyle donatıldı.


Yüksek Konsantrasyon

Aziz Sarıyer

Salonu tasarlarken birinci planda seyircinin perde ile en yüksek konsantrasyona ulaşabilmesini, rahatını ve çevresi ile temasını en aza düşürerek onlara mahrem bir ortam sağlamayı hedef aldık. Sinemanın değerli olmasını, değerli olması için de izleyicinin sinemadayken hak ettiği rahatlığı bulmasını istedik. İnsanların fiziksel yapılarının birbirlerinden farklı olması nedeniyle koltuk tasarımı hassas bir ayarlama gerektiriyor. Koltukları tasarlarken izleyicinin rahatlığını ön planda tuttuk. Koltukları en yüksek kalitede ürettik. Koltuk aralarını, sıra sayısını azaltarak geniş tuttuk. Sinema koltukları ile projede yer alan her türlü teşhir ürününü tasarladım. Filiz Yılmaz ve Haldun Özkurt’un organize ettiği projede ben yaratıcı tasarım danışmanlığımla renkleri, tonlamaları ve sistemleri ayrıca bir süzgeçten geçirdim.

Etiketler:

İlgili İçerikler: