Sokak Tasarlamak

Kullanılmayan endüstriyel bir yapıyı yeni eklentilerle birlikte sokak sporları için özel olarak tasarlanmış bir mekana dönüştüren proje, çok işlevli bir platform oluşturuyor.

Game Streetmekka projesi, sokak sporları olarak nitelendirilen daha spontane aktiviteleri konvansiyonel spor salonlarında gerçekleştirmenin pek mümkün olmadığı gerçeğinden yola çıkarak bu aktiviteleri bir araya getirecek bir tesis tasarlamak üzerine yoğunlaşıyor. Eskiden tren deposu olarak kullanılan yapı, Effekt Architects tarafından tasarlanan proje ile endüstriyel mirasın sokak kültürüyle harmanlandığı, sosyal bir katmanı da bulunan özel bir mekana dönüştürülmüş.

Yıllar içinde ekleme ve çıkarmalarla değişen dairesel dizilime sahip tesisin mevcut bölümleri korunak yenilenirken, eski izler takip edilerek yeni salonlar tasarlanmış ve böylece farklı katmanların buluştuğu hibrid bir mekan ortaya çıkarılmış. Hem iç hem de dış mekanlara gençleri bir araya getirecek işlev ve donatılar yüklenmiş. Proje beton, asfalt, tuğla, fuaye ve dans olarak adlandırılan çok işlevli beş farklı bölümden oluşuyor. Bu birimlerde hem açık hem de kapalı basket sahaları, sokak dansı alanı, kaykay alanları, atölye alanları, toplanma odaları, mutfak, kafe, soyunma odaları, ofisler ve karşılama birimi gibi bölümler bulunuyor. Yerleşkenin merkezinde yer alan döner platform ise bir amfiye dönüşerek bir sosyal alan meydana getiriyor. Açık alanda bütün aktivitelere göz atabilmek mümkün olurken, teraslar gençlerin dinlenebileceği, serbest vakit geçirebileceği bir mekan sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: