Üretken Topluluk Merkezi

Londra'daki The Granville, bir kilise salonunun yenilenmesi için mahallelilerle birlikte gerçekleştirilen tasarım süreci sonucunda hayata geçmiş. RCKa tasarımı proje, yerel girişimcilere atölye alanlarını da barındıran bir topluluk merkezi.

The Granville, Londra’da South Kilburn'de bulunan ve yerel girişimcilere uygun fiyatlı çalışma alanı ve topluluk etkinlikleri için alan sağlayan bir atölye ve topluluk merkezi. South Kilburn Trust’ın da içinde yer aldığı binada işletme danışmanlığından istihdam eğitimine dek hizmetler sunuluyor. Yapı, ayrıca mahalle sakinlerinin çeşitli etkinlikleri için bir alann, çocuk merkezi ve topluluk mutfağı gibi çeşitli kullanımlara olanak sağlıyor. 19. yüzyılda inşa edilmiş kilise salonunun yenilenmesiyle hayata geçen The Granville, karma kullanımına imkan sunan topluluk öncelikli yenileme yaklaşımıyla öne çıkıyor. Çok çeşitli proje ortakları ve bu değerli topluluk varlığını dolu dolu kullanmak isteyen yerel halk ile gerçekleştirilen iki senelik bir ortaklıkla proje şekillendi.

Kilise salonunun özgün mimarisinden gelen çift kat tavan yüksekliğindeki alan ince ahşap kolonlar ve içeriye günışığı alan geniş pencerelere sahipti. Bu mekanda girişim merkezi, yani South Kilburn Stüdyoları yer alıyor. Kısıtlı bir bütçeyle düşük maliyetli malzemeleri kullanarak ve açıklık ve esnekliği öncelleyerek bir dizi atölye alanı kurgulandı. Bunların arasında konumlanan parlak mavi renki merdiven kovası ise atölyenin iki katını birbirine bağlıyor ve bunu yaparken de tavan yüksekliğini vurguluyor.

Binayı yerel topluluğa açmak için bir stratejik hamle de önceleri gizlenmiş bir şekilde duran bahçeyi etkinleştirmek ve parlak renkli bir giriş yaratmaktı. Bu, karmaşık erişim sorunlarını çözerken ziyaretçileri doğrudan The Granville’in kalbine ulaştırarak güneye bakan bahçenin kullanımını da artırıyor. Bu alanın açık “oturma odası” hissi, topluluk kafesiyle bir araya gelince kullanıcılar arasındaki etkileşimi teşvik ederek işbirliğini destekleyici bir ortak yaratıyor.

Etiketler: