Venedik Sanat Bienali’nde Sergilenen “Çın” Kitap Olarak Derlendi

Geçtiğimiz yıl 13 Mayıs-26 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi kapsamında Türkiye Pavyonu’nda sanatçı Cevdet Erek’in mekana özgü bir mimari müdahale ve 35 kanal sesten oluşan eseri Çın sergilendi. Bienalin sona ermesinin ardından Ocak 2018'de, içerisinde bienal boyunca esere eşlik eden metinler, fotoğraflar ve diyagramlardan oluşan bir kitap basıldı.

Kitapta, bienal süresince mekanda da ziyaretçiye sunulan "Kendini Tekrar Etmek İçin" adlı metin, kitap için özel olarak çekilmiş fotoğraflar ve diyagramlardan oluşan bir akışa eşlik ediyor. Kitapta proje öncesinde ve süresince paylaşılmış metinlere de yer veriliyor. Türkiye’de İKSV tarafından, Yapı Kredi Yayınları’nın dağıtımıyla yayımlanan kitabın konsepti ve tasarımı Yetkin Başarır’a, fotoğrafları ise Ali Kabaş’a ait.

Cevdet Erek, Çın

Eserle aynı adı taşıyan kitabın tanıtımı için 27 Şubat Salı günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ta bir buluşma gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü gazeteci ve yayıncı Cem Erciyes'in üstlendiği sohbette, sanatçı Cevdet Erek, kitabın tasarımcısı Yetkin Başarır ve Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu yürüten İKSV Yurtdışı Projeler Yöneticisi Tuna Ortaylı Kazıcı bir araya geldi. Proje ekibinin diğer üyelerinin de katıldığı sohbet sırasında sanatçı Ali Taptık’ın Türkiye Pavyonu'nda yaptığı video belgeleme ilk kez gösterildi.

Kitabın yanı sıra ses süslemelerinin örnekleri ve çeşitli düzenlemeleri ile sergi kitapçığını içeren 10’’ plak da yakında kitabevleri ve plakçılarda satışa sunulacak.

Etiketler:

İlgili İçerikler: