Yaklaşabilme Meselesi

Avustralya’da gerçekleştirilen proje, okyanus kıyısında yer alan kayalık peyzaj içinde ziyaretçilerin daha güvenli hareket edebilmesini sağlayan bir patika sunuyor.

Torndirrup Ulusal Parkında yer alan ve bölgedeki önemli turist noktalarından biri olan alanda daha önce yer alan dar platformlar ziyaretçi sayısı karşısında yetersiz kalırken, kuvvetli rüzgarlar ve kaygan zemin daha önce birçok kazanın yaşanmasına neden olmuş. Tasarlanan proje ise birbirine bağlanan yükseltilmiş platformlar aracılığıyla riskleri bertaraf etmeyi amaçlayarak güvenli bir patika meydana getiriyor. Patikanın sonu ise sarp kayalıkların bitiminde bir konsol oluşturarak okyanusa uzanıyor ve ziyaretçilere tam 37 metre yüksekten doğayı izleyebilecekleri bir seyir terası sunuyor.

fotoğraflar: dpaw

Tasarlanan strüktür etkileyeci ve biraz da ürkütücü peyzaj içerisine dokuyu bozmadan müdahale etmeyi amaçlarken, formunu ince fikirler ve güven duygusundan beslenerek şekillendiriyor. Görsel ilişkinin yanı sıra, planda farklı ziyaretçi profillerinin hareket edebilirliğini temel alıyor. İnşa edilebilirliğin önemli bir yer tuttuğu tasarımda hem strüktürel hem de tasarımsal anlamda bütün detaylar üzerinde dikkatlice çalışılmış ve sahip olduğu bütün arayüzler dahil olmak üzere kayaların formu ile dokusunu vurgulayan bir karakter yaratılmış. Eski strüktür söküldükten sonra alan rehabilite edilmiş ve proje mümkün olduğunca mevcut izi takip ederek, farklı alanlara zarar vermeden uygulanmış.

Etiketler: