Yamalı Sehpa

İsveçli tasarım stüdyosu Note Design Studio ve Danimarkalı Ofis Norm Architects, Menu markası için sehpalardan oluşan bir koleksiyonla bir araya geldi. Tasarım, Milano’da yer alan bir apartmanın döşemesinden ilham almış.

2008 yılında kurulan Norm Architects, konut mimarisi, kamusal iç mekanlar, endüstriyel tasarım, fotoğraf, grafik ve sanat yönetimi dallarında ürün verirken Note Design Studio, çevreye dair edindikleri gözlemler dahilinde mimarlık, iç mekan, ürün, grafik tasarımı ve tasarım stratejileri konularında fikirler üretiyor. Çalışma alanlarının ortaklığı sayesinde Menü markası için bir araya gelen iki ekip, Milano’daki bir apartmanın "yamalı" döşeme kaplamasından ilham alarak sehpa koleksiyonu tasarlamış. Çapları 35 santimetreden 75 santimetreye değişen dairesel masalar, farklı dokulardaki mermerlerin yamalanarak bir araya getirilmesiyle tasarlanmış. Yerinden çıkartılabilen mermer yüzeyler dairesel çelik çerçevelerin içerisine oturuyor.

fotoğraflar: note design studio

Tasarım fikri, Note Design Studio’dan Krisoffer Fagerstrom’un eski mermerlerden oluşan döşemede ayağı kayıp tökezleyince ortaya çıkmış. Krisoffer, taşlardan arta kalan malzemelerin döşeme için bir araya getirildiğini belirtirken sözlerine, “Neredeyse rast gele, farklı kalite ve renkteki mermerler bir araya getirilmiş ve sonucunda iyi bir grafik yansıtan düzensiz bir doku yaratılmış” diyerek devam ediyor. Norm Architects’ten Jonas Bjerre-Poulsen, ev içinde farklı kullanım imkanları yaratan mobilya ve aksesuar arasında bir tasarım yaratmak istediklerini, bunun için de tasarım süreci esnasında mikro mobilya kavramıyla ilerlediklerini belirtiyor.

Koleksiyon, kahve sehpasından yemek masasına uzanan üç farklı ölçeğe sahip. Ürünler, farklı kombinasyonlar oluşturacak şekilde yan yana ya da üst üste konulabiliyor. Çelik çerçeve strüktür tasarıma hafiflik ve minimallik katarken tasarımın basitliği ve mermer yüzeylerin yarattığı zıtlık, sehpaların daha hafif algılanmasını sağlamış. Tasarım, yalnızca siyah çelik olarak da tercih edilebiliyor. Stockholm Mobilya Fuarı’nda sergilenen koleksiyon, “Yama” olarak adlandırılmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL