Yapı Kredi Kültür Sanat, İstiklal Caddesi’ne Yenilenerek Döndü

İstiklal Caddesi’nde 1964 yılından bu yana faaliyet gösteren Yapı Kredi Kültür Sanat, Teğet Mimarlık tarafından gerçekleştirilen renovasyon çalışmasının ardından yeniden açıldı. Galatasaray Meydanı’nı camdan bir cepheyle kucaklayan bina; kitabevi, müze, sergi, kütüphane, etkinlik alanları ile İstanbul’da kültür sanat dünyasının buluşma noktası olmayı hedefliyor.

Şeffaf cephesi sayesinde, içerideki etkinliklerin Galatasaray Meydanı’ndan geçenler tarafından izlenebildiği kültür merkezi, Türkiye’nin en bilinen heykeli “Akdeniz”e de ev sahipliği yapıyor. İlhan Koman’ın “İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi; Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim” sözleriyle açıkladığı heykeli, binanın üçüncü katından İstiklal Caddesi sakinlerini selamlıyor ve Cumhuriyet'in 50. yılı adına Yapı Kredi tarafından Koman’ın yakın arkadaşı, heykeltıraş Şadi Çalık’a yaptırılan meydandaki soyut heykel ile de kucaklaşıyor.

Değişen teknolojilere uyum sağlayacak biçimde tasarlanan kültür merkezinde, Yapı Kredi’nin geniş sanat koleksiyonunu içermenin yanı sıra alternatif kullanımlara cevap verecek açık sergi alanı; tiyatro, söyleşi, konferans ve film gösterimlerine ev sahipliği yapacak büyük bir salon; Yapı Kredi Yayınları’na ait tüm kitapların yer aldığı kitabevi ve üyelik sistemiyle çalışan bir kütüphane yer alıyor.

Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in üstlendiği, Yapı Kredi Kültür Sanat binasının açılış sergisi “Sarmal” ise 31 Aralık'a kadar gezilebilecek.

Etiketler:

İlgili İçerikler: