Yapılaşan Birliktelik

Fiji kültüründeki topluluk kavramını yapının yapım aşamalarına aktaran proje dünyanın çeşitli yerlerinden gelen gönüllü katılımcılar ile yerli halkı birleştirirken, köyün değerlerini yansıtan bir buluşma noktası kuruyor.

Yapım süreci sekiz hafta süren yapının tasarım aşaması, inşa çalışmalarının altı ay öncesine dayanıyor. Bu süreçte yerli halktan gelen girdiler tasarımın her aşamasına işlenerek katkı sağlamış. Yerli halk ile birlikte yaşamaya başlayan katılımcılar yeni bir kültürü deneyimlerken edindikleri tecrübe ve bilgileri yapının yapım aşamalarına da aktarmışlar.

Tasarım, biçimini tiyatro sahnesinden alıyor ve yapının ön cephesine bu özelliğini yansıtıyor. Üç ana girişten oluşan cephe, sahne gösterilerine ev sahipliği yapabilmek için açık konuma gelebiliyor. Tavan yüksekliği, doğal hava akımı oluşturarak en sıcak günlerde dahi yapının serin kalmasını sağlıyor. Kullanılan panjurlar, geniş cam bölmelerle de içten doğal olarak aydınlatılmış bir alan yaratıyor ve bu sayede performans ve etkinlikler için uygun özellikler taşıyabiliyor. Yapı malzemelerinde sadece yerel kaynaklar kullanılırken, projenin sonraki yapılar için de örnek olabilmesi uygun ve uyarlanabilir çözümler sunulmuş.

Açıldığı günden bu yana yapı yerel konserlere, sanat ve el sanatları atölyelerine, okuma saatlerine, düğün ve cenaze gibi birçok geleneksel törene ev sahipliği yaparken köyün çocukları için anaokulu olarak da kullanılıyor.

Etiketler: