Yasaklı Kitaplardan Mesaj Var

Arjantinli sanatçı Marta Minujín’in gerçekleştirdiği “Parthenon of Books” adlı çalışma, form olarak Atina demokrasisinin sembolü kabul edilen Parthenon tapınağını yeniden canlandırırken, daha önce yasaklanmış ya da hala yasaklı olan kitapların 100.000 kopyasını taşıyarak sansüre karşı bir duruş sergiliyor. Bu seneki Documenta 14 sanat festivalinin düzenlendiği Kassel şehri ile festival ortağı Atina arasında bağ kurmak üzerine belirlenen tema doğrultusunda ortaya çıkan yerleştirme, Nazi sempatizanlarının 1933 yılında yaklaşık 2000 yasaklı kitabı yaktığı Friedrichsplatz Parkı’ndaki konumuyla da güçlü bir alt metne sahip.

Fotoğraf: Roman Maerz

Minujín’in birlikte çalıştığı Kassel Üniversitesi profesörlerinden Nikola Roßbach ve Florian Gassner şu anda dünyanın farklı yerlerinde yasaklı kitapların belirlenmesi konusunda projeye katkıda bulunmuşlar. Hem güncel hem de geçmişte yasaklanmış yapıtlardan oluşan 170 başlıklı son listedeki kitaplar ise halktan gelen bağışlarla toplanmış. Parthenon’un tam ölçekli bir replikasını oluşturan iskeletin üzerini kaplayan kitaplar, özenle paketlenerek hava koşullarına karşı koruma altına alınmış durumda.

Kassel şehri, “Parthenon of Books”un kurulduğu ilk yer değil. Sanatçı 1983’te Buenos Aires’te, henüz sona eren 7 yıllık Arjantin askeri dikte döneminde yasaklanan kitaplarla bir yerleştirme daha yapmış; bir haftanın sonunda bu yerleştirme iki adet vinç ile insanların istediği kitapları alabilmesi için nazikçe parçalanmış. Detayları henüz belli olmasa da benzer bir hareket festivalin sonunda Kassel’de de planlanıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: