Aynalı Ziggurat

Shirin Abedinirad’ın Sidney’deki “Aynalı Ziggurat” yerleştirmesi, izleyicilere görsel bir illüzyon yaşatıyor. Tüm yüzeyleri aynalarla kaplı yerleştirme, yeryüzüyle gökyüzünü birleştirerek doğa ve insanı birbirine yakınlaştırmayı hedefliyor.

Mezopotamya’da dini amaçlarla inşa edilen zigguratlardan esinlenerek gerçekleştirilen yedi basamaklı "Aynalı Ziggurat" yerleştirmesi, cennetin yedi katına gönderme yapıyor. İran asıllı sanatçı Shirin Abedinirad, tasarımıyla antik çağ ve bugünün dünyası arasında bir köprü kurmayı hedeflemiş. Yerleştirmenin aynalarla kaplı piramidal biçimi, izleyiciye görsel bir deneyim sunuyor. Sidney Körfezi'ne bakan yerleştirmenin yansıtıcı yüzeylerinde deniz, yeşil alanlar, gökyüzü ve kent silueti birbirine karışıyor.

yerleştirme, ziggurat, sidney, shirin abedinirad
fotoğraflar: shirin abedinirad

Geçmişin ve günümüzün bir bütün olarak yeniden yorumlandığı tasarım, Avustralya sanatına yeni bir boyut katmak ve genç sanatçıları teşvik etmek için gerçekleştirilen Underbelly Sanat Festivali kapsamında sergileniyor. Aynalarla tasarladığı yerleştirmeler ve görsel illüzyonlarla tanınan Abedinirad’ın son tasarımı olan ziggurat da yenilikçi yaklaşımıyla festivalin dikkat çeken üretimlerinden biri. Farklı açılardan bakıldığında ortaya çıkan yansımalar, ziyaretçileri etkileşimli bir deneyime davet ederek tüm doğayı ve insanı tek bir noktada bütünleştiriyor.

Sanatçının işlerini detaylı incelemek için tıklayın.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: