Bağlayan Detaylar

Ortak kullanım alanları bulunan üç ayrı konutun tekrarlayan yapısal unsurlarla bir araya getirildiği projede geleneksel unsurlar çağdaş yorumlar ile kişiselleştirmeye açılıyor.

Scarwafa, Amsterdam’ın Buiksloterham bölgesinde komşu üç arsaya sahip üç aile için inşa edilmiş, küçük ölçekli ortak kullanım alanlı bir konut projesi. İsmini altı sahibinin baş harflerinden alan proje, son ekonomik krizin etkisini en güçlü gösterdiği dönemde inşa edildi.

Başlangıçtan beri projenin yönlendirici temaları ortaklaşalık ve basitlikti. Düşük bütçe, biçim ve malzemelerde ölçülü olmayı gerektiriyordu. Uyumlu, ortak bir mimari dil geliştirerek basit detaylarda verimlilik ve uygulamada maliyetten tasarruf sağlandı. Bu basit detaylar sayesinde, farklı mekansallıkta üç tekil konut yapısı, bireysel isteklere de cevap verecek şekilde tasarlanmış oldu.

Yapım yöntemi olarak geleneksel yapı soyuldu ve alışılagelmiş ek katmanlar “yalın gereksinimler” hariç göz ardı edildi: inşaat estetiğe dönüştü. En alt ve en üst katlarda yer döşemeleri işlenmemiş halde bırakıldı. Bu amaçla, Arup Amsterdam ile birlikte ahşap ve betonun bir arada kullanıldığı, mevcut ahşap kirişin, betonun içine döküldüğü bir kalıp gibi çalıştığı bir zemin tasarlandı. Bu işlem bir alt yüklenici olmadan, marangozlarca yapıldı.

Ortaklaşalık, sadece yapısal sistemde değil, cephede de görülebilir. Konutlar aynı cephe detaylarıyla ancak farklı malzemelerle tasarlandı. Üç cephe bir “süper veranda” ile birbirine bağlı. Çelik çerçeve, geleneksel kanal üstü ev cephelerinin soyutlaması olarak; balkonlar, güneş kırıcılar, cephe bitkileri, ışıpil (photovoltaic cell) ya da kurumaya bırakılmış çamaşırlar gibi kişiselleşmiş kullanımlar için bir askı olarak işliyor. Bu mimari unsurla, içine üç tekil konutun yerleştiği ahenkli kurgu tamamlanmış oluyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL