Barbara Barajı

Mimarlık öğrencisi Freddie Jackson, okul projesi kapsamında bir gelgit barajı tasarladı. Jackson'ın barbara barajı adlı tasarımı, denizden enerji sağlarken konaklama ve eğlence alanları da sunuyor.

Londra’nın 20 yıl içinde nüfusunun iki milyonu bulacağının öngörülmesi üzerine Westminister Üniversitesi mimarlık bölümünde bu konuya eğilen bir okul projesi çalışıldı. Öğrencilerden Thames Nehri’nin Kuzey Denizi’yle birleştiği alanda suyu kullanarak bir proje tasarlamaları istendi. Freddie Jackson, proje dahilinde denizden enerji sağlayabilen, sel bariyeri görevi gören ve aynı zamanda da 20.000 kişilik konaklama ve eğlence işlevlerini barındıran bir gelgit barajı tasarladı. Jackson, projede konut projelerinde kullanılan yeni altyapı elemanlarına başka bir açıdan bakan bir senaryo yaratmak istediğini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Proje, altyapının da zengin bir habitat oluşturabileceğini savunuyor.”

konut, londra, thames nehri, barbara barajı, illüstrasyon
illüstrasyonlar: freddie jackson

Freddie Jackson’ın tasarımı İngiltere’nin güney doğusunda kendi kendine yetebilen bir yaşam alanı ve sürdürülebilir enerji sistemi öneriyor. Jackson, illüstrasyon serisiyle anlattığı projesini kişiselleştirerek “Barbara Barajı” olarak adlandırmış. Bunun sebebiniyse genel olarak yapıların tasarımcısı tarafından bir “karakter” olarak görülmediğini, ancak isimlendirmenin aslında tasarıma bir kişilik kazandırdığı şeklinde belirtiyor. Organik gelişen komünlerden ve yerleşimlerinden etkilenen Jackson, bu sistemlerin şehirle bağlantı kurmaya ihtiyaç duymamasının önemli bir nokta olduğunu söylüyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL