Bijoy Jain Tasarımı MPavillion Açıldı

Melbourne, Avustralya’da gerçekleştirilen MPavillion programı için Bijoy Jain tarafından tasarlanan pavyon tamamlandı. Pavyonun yapımında 7 kilometre bambu, 50 ton taş ve 26 kilometre halat kullanılmış. Girift bir sistem oluşturan bambu iskelet ise 5.000 ahşap çivi ve halatlar ile sabitlenmiş.

fotoğraflar: john gollings

Tasarım, mimarın işlerinde odaklandığı geleneksel zanaat teknikleri ile toplumsal kaygılar ile örtüşüyor. Zeminde kullanılan taş döşeme için malzeme Melbourne’un 300 kilometre dışındaki bir taş ocağından alınmış. İskeleti oluşturan bambu direkler Hindistan’dan getirtilmiş. Branda şeklinde keskin köşeler oluşturan çatı örtüsünü oluşturmak için kullanılan malzeme için ise Hindistanlı ustalar 4 ay boyunca karvi bitkisinden elde edilen çubukları dokumuşlar. Çatıda oluşturulan kare boşluk yer ve gök arasındaki ilişkiyi sembolize ederken, deliğin altına yerleştirilen çeşme suyun toplumlar için önemini vurgulamayı amaçlıyor. En başta çatının üzerine eklenmesi düşünülen ve geleneksel Hindistan törenlerinde görülen 12 metre yüksekliğindeki “tazia” kulesi ise sonradan bir karşılama unsuru olarak pavyonun yanına yerleştirilmiş.

Mimar Jain, sadece yeni bir yapı üretmeyi değil, doğru malzemeleri seçerek ve çevre peyzajına saygı göstererek mekanın ruhunu yakalamayı; tasarım ve yapım teknikleri üzerine fikirler paylaşmak üzere yerli zanaatkarlarla çalışmayı amaçladığını belirtiyor. Jain, 2014 yılından beri düzenlenen MPavillion programı için üretim yapan üçüncü mimar oldu. Önceki yıllarda ise İngiliz mimar Amanda Levete ve Avustralyalı mimar Sean Godsell’in işleri sergilenmişti.

Melbourne’daki Kraliçe Victoria Bahçeleri’nde açılan pavyon, 400’den fazla konuşmanın katılacağı, atölyelerin, performansların düzenleneceği dört aylık bir programa ev sahipliği yapacak. Pavyon, 18 Şubat 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Etiketler: