Carlo Ratti’den “Kanepenin İnterneti”

“Nesnelerin İnterneti” çağını günlük hayata katan tasarımlara bir yenisi de Carlo Ratti Associati tarafından eklendi. İnternet bağlantısı olan modüler kanepe sistemi, temassız bir şekilde hareket ettirilebiliyor ve farklı kullanım olasılıklarının önünü açıyor.

Carlo Ratti Associati, internet bağlantısı olan ve telefon uygulaması ya da el hareketiyle farklı posizyonlara getirilebilen bir akıllı mobilya tasarladı. Dünyanın internete bağlı ilk kanepesi olarak nitelendirilen Lift-Bit, altıgen şeklinde ve kumaş kaplı oturma birimlerinden oluşuyor ve istenildiğinde tek başına istenildiğinde ise birleştirilerek bir kanepe formunda kullanılabiliyor. Her birim, sahip olduğu motor sistemi sayesinde yukarı-aşağı hareket ettirilebiliyor. İçine yerleştirilen yazılım ise bu mekanik hareketi, internet bağlantısı ile temassız bir şekilde gerçekleştirmeye imkan veriyor. Telefon uygulamasının yanısıra, birimlere yerleştirilen sensörler aktive edildiğinde koltuğun hareketi kullanıcının el yönlendirmesiyle de sağlanabiliyor. Modüler yapısı sayesinde azalıp çoğalabilen birimler farklı ölçeklerde farklı kullanımlara izin veren tasarımlar meydana getirebiliyor. Potansiyel kullanım olanaklarıyla öne çıkan tasarım kullanıcı tarafından hareket ettirilmediğinde, sistemin “canı sıkılıyor” ve kendi kendine hareket ederek yeni bir pozisyon alıyor.

görseller: carlo ratti associati

Lift-Bit, Carlo Ratti Associati’nin ürettiği interaktif tasarımlar projesi kapsamında Vitra desteğiyle hayata geçirilmiş. Tasarım, 12-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Milano Tasarım Trienali’nde sergilenecek.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL