Cephelere Eklemlenme

Sao Paulo, güçlü kültürünün yanı sıra sürekli yaşanan sel felaketleri ve heyelanlarıyla biliniyor. Bu felaketlerin sonrasında yaşananları gözlemleyen tasarımcı Mike Reyes, hayatta kalanlar için acil durum barınakları tasarlamış. Prefabrik ve modüler barınaklar tıpkı bir parazit gibi terkedilmiş binaların cephelerine eklemleniyor.

Avangart bakış açısıyla üreten tasarımcı Mike Reyes, Sao Paulo’nun yaşadığı doğal afetlerden sonra karşı karşıya kaldıkları durumlar için koruyucu barınak tasarladı. Bu acil durum korunaklarının toplumu yeniden inşa etmek ve geleceğin gelişimi için bir adım olduğunu belirten tasarımcı sözlerine “bir parazit gibi kendi toplumunu inşa ediyor, yeniden üretiyor, kaynak üretiyor ve bunu da terk edilmiş yapılara tutunarak yapıyor” diyerek devam ediyor.

mike reyes,sao paulo,prefabrik yapılar
plan ve kesitler
birimlerin taşınma ve cephelere tutunma sürecini anlatan diyagram
modüler birimlerin kurulum diyagramı
farklı yüzeylere eklemlenmeyi gösteren görsel

Brezilya’nın tipik gecekondu evlerini taklit eden yapılar, bütünleşik bir ev halini diğer yapıların cephelerine tutunarak sunuyor. Tasarım, kazazedelerin afet sonrası yardım için beklemenin ötesinde harekete geçerek yeniden hayatlarını kurmalarını amaçlıyor. Önceden kurulan strüktürler, helikopter yardımıyla alana taşınıyor. Ardından kazazedelerin yardımıyla ve kaldıraçlarla binaların cephelerine takılıyor.

Her bir sığınak, yerel fabrikaların atıklarından geri dönüştürülerek üretilmiş yatak, aydınlatma ve depolama birimiyle pencereye sahip. Barınaklar, güneş enerjisi, su temizleme ve organik tarım için gerekli bağlantıları içeriyor. Favela adı verilen Rio de Janeiro’nun gecekondu tipolojisini andıran korunakların bir duvarı, kazazadelerin resim gibi sanatsal üretimleri için boş bırakılmış. Mike Reyes, bu sanat duvarının kişisel iyileşmeyi hızlandıracağını umuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL