Çizgiden Mekana Dönüşen

BIG tarafından tasarlanan Serpentine Gallery pavyonu, çizgiden mekana dönüşen formuyla zıtlıkları bir araya getiriyor.

Serpentine Gallery'de bu yıl segilenecek olan pavyonu tasarlayan BIG, ürettikleri projeyle yekpare bir duvarın “fermuarını açarak” üç boyutlu bir mekan elde ediyor. Cam elyafından yapılmış blokların birleşimiyle inşa edilecek olan modüler pavyon, tuğladan örülmüş bir duvarla benzer bir sistematik dokuya sahip olacak. Pavyonun ortasında kalan boşluk da etkinlik alanı olarak kullanılacak.

serpentine pavyonu / big, görsel: big
serpentine pavyonu / big, görsel: big
serpentine pavyonu / big, görsel: big
serpentine pavyonu / big, görsel: big
yazlık ev / yona friedman, görsel: aecom
yazlık ev / asif khan, görsel: asif khan
yazlık ev / barkow leibinger - görsel: barkow leibinger
yazlık ev / kunlé adeyemi - nlé, görsel: nlél

Strüktür form olarak; hem serbest hem keskin, hem modüler hem heykelimsi, hem mat hem de şeffaf bir yapıya sahip. Bjarke Ingels de, pavyonun karşıt tanımları bir araya getiren bir strüktür olduğunu vurguluyor. “Duvarın fermuarını açmak çizgiyi yüzeye çeviriyor, duvarı bir mekana dönüştürüyor. Tepe bölümünde duvar bir çizgi gibi gözükürken; aşağı tarafta; pavyonun girişinde korunaklı bir vadi ve parka doğru inişli çıkışlı bir yamaç oluşturuyor.” diyor Ingels.

Pavyon tasarımının yayınlanan görselleri ile birlikte, bu sene payvona eşlik edecek olan dört yazlık evin tasarımları da paylaşıldı. Yazlık evler Kunlé Adeyemi, Barkow Leibinger, Yona Friedman ve Asif Khan tarafından tasarlandı.

Etiketler: