Direkler Ormanı

EN

IGArchitects tarafından, iki aile için tasarlanan ev Japonya'nın Fukushima kentinde yer alıyor. Eski bir bayrak direği arazisi üzerine inşa edilen, etrafı komşu konutlarla çevrili yapıda, ev sahibinin isteği üzerine tek katlı ve çevresiyle arasındaki mahremiyeti koruyan bir tasarım amaçlandı. Bunun için hem arkasındaki dağ manzarasını içeriye taşıyacak şekilde açık, hem de mahremiyeti sağlayacak kadar kapalı bir ortam yaratıldı.

Bina, güney cephesini geniş tutarak, arkasındaki tepeye bir bumerang şeklinde yaslanıyor. Yekpare duvarların üzerindeki pencere şeridi çatı uçuyormuş izlenimi vererek tüm yapıyı sarıyor. İç mekan, kapalı kutularda düzenlenen tuvalet ve banyo dışında tamamen açık bırakıldı. Bu ahşap kutulardan ve dikmelerden oluşan orman, açık mekanda derinlik yaratarak, esnek kullanım alanları sunuyor.

3,5 m yükseklikteki çatıyı taşıyan, 1,8 metrelik eşit aralıklarla yerleştirilmiş dikmelerin her biri 90 mm2 taban alanına oturuyor. Bu ince sütunlar, dışarıdaki yeşillikle bağlantı kurarak içeride yapay bir orman yaratıyor.

Farklı yapısal fikirleri ve unsurları bir bütünde buluşturan tasarımda, binanın dışı ile içi arasında yeni ilişkiler kuruluyor. Eşit aralıklarla yerleştirilen dikmelerden oluşan basit ahşap yapı kompozisyonu, strüktürel yapısının ötesine geçerek karmaşık ve zengin bir ortam sunuyor.

Etiketler: