Dönüşebilir Mekan

Tasarımı Mimaristudio tarafından gerçekleştirilen Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi sahip olduğu interaktif çözümlerle teknlolojik ve inovatif bir mekan kurgusu yaratıyor.

Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi projesi, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’ nin açtığı tasarım yarışmasına katılan mimaristudio ekibi tarafından tasarlanan, “Levent Ofis” binası içinde yer alan butik bir proje. Mekan, Turkcell kurumsal müşterilerinin firmanın ürün, hizmet ve çözümleri ile ilgili belirli aralıklarla bilgilendirilmelerini amaçlayan bir merkez olarak düşünüldü. Çalışma, 4 aylık proje ve uygulama süreci sonunda toplam 350 m2 alanda gerçekleştirildi.

seminer düzeni
toplantı düzeni
deneyim alanına geçiş
deneyimleme alanı

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal müşterilere firma ürün, servis ve çözümlerinin tanıtımını, deneyimlenmesini sağlamakla birlikte, sektörel toplantılar ve basın toplantıları için de kullanılmak üzere tasarlanmış çok amaçlı bir merkez. Tasarımda, işverenin güncel ihtiyaçları, geçmiş tecrübeleri ve gelecek vizyonuna yönelik yönlendirmeleri, mimari grubun kreatif yaklaşımı ile birleştirilerek, firmanın kurumsal yüzünü yansıtan, teknolojik ve inovatif bir mekan yaratılıyor.

Merkez, karşılama-ağırlama, toplantı ve deneyimleme olarak 3 ana bölümden oluşuyor. Misafirleri, mekanın girişinde mimaristudio tarafından tasarlanan bir resepsiyon birimi karşılıyor. Farklı geometrik yapısı ile göze çarpan bu birim, ağırlama alanında yer alan ses ve görüntü sistemlerinin de ana kumanda merkezi konumunda bulunuyor.

İlk bölüm olan ağırlama alanı, farklı ihtiyaçlar için üç farklı şekilde de kullanılabiliyor. Mekan, farklı mobilyalar ile yapılan yerleşim değişiklikleri ile ağırlama, seminer ve toplantı gibi esnek kullanım olanakları verebiliyor. Bu amacı, kullanımlar sırasında mekandaki ses alt yapılı videowall teknolojisi de destekliyor.

Diğer bir bölüm olan toplantı alanı, özel görüşmelerin yapılabileceği bir oda olarak tasarlandı. Aynı zamanda video konferans teknolojisi de olan mekanın kurgusu tamamen bu mekanın ihtiyaçlarına özel olarak düşünülmüş olup, tüm ürünler mimaristudio tarafından tasarlandı ve uygulandı. Mekandaki tamamı yazı yüzeyi olan cam duvar ile yansıtıcı yüzeyi ile mekana derinlik hissi veren tavan tasarımı detayları dikkat çekiyor.

Merkezin asıl kullanım alanı olan deneyimleme alanına, bir teknoloji tüneli içinden geçiliyor. Canvas uygulaması ile ekranlardan oluşturulan bir teknoloji duvarı, deneyim alanına geçişte ziyaretçilere firma ile ilgili farklı görsel sunumların yapılması imkanını tanıyor. Deneyimleme alanında ise mekanın kendisini geri planda bırakan ancak sergilenen tüm ürün ve hizmetleri ön plana çıkaran bir iç mekan yaklaşımı tercih edilmiş olup bu kurgu, kullanılan renk ve malzeme seçimlerinde göze çarpıyor. Koyu fon önünde açık tonda panolar aracılığı ile ürün ve hizmetlerin teşhir edilmesi amaçlandı. Mekanın genelinde hakim koyu tonlar firmanın kurumsal rengi ile uyum içinde kullanıldı. Bu renk uyumu cephede düzensiz bir dizilimle kullanılan, özel olarak tasarlanan ve imal ettirilen seperatörlerde göze çarpıyor. Mekanın dış dünya ile ilişkisini kopartmamak adına yapılan bu uygulama aynı zamanda mekana dinamizm katıyor. Mekan içindeki kullanım alanlarına ve amaçlarına göre malzeme ve renk seçimleri değişti. Karşılama ve ağırlama alanında daha sıcak ve davetkar malzemeler ile kısmen yansıtıcı yüzeyler ve renkler tercih edilirken, deneyimleme alanında geri planda kalan bir mekan kurgusu tercih edildi.

Hareketli mobilyalar dışında projedeki tüm imalatlar, malzemeleri ve renk seçimleri ile birlikte bir bütün olarak mimaristudio tarafından bu projeye özel olarak tasarlandı, imal ettirildi ve uygulaması yapıldı. Kurumsal renkleri destekleyen koyu tonlar, ağırlıklı olarak parlak lake yüzey uygulamaları ile mekanda kullanılırken, aynı tonlar yansıtıcı cam yüzeylerle desteklendi. Doğal ahşap kaplamanın sıcaklığının da katıldığı merkezin genelinde zemin, tavan ve duvar bir bütünün parçaları olarak düşünüldü. Ağırlama ve toplantı alanlarında tercih edilen doğal ahşap kaplama yüzeyler, ses akustiğini desteklemek amacıyla tasarımı ve uygulaması ile sıra dışı form ve uygulama şekli ile yorumlandı.

Mekanın ses ve görüntü sistemi alt yapısı her alan için ayrı olarak düşünüldü ve Mobinotech firması tarafından uygulandı. Özellikle video wall teknoloijisi merkezin farklı noktalarında ses destekli olarak, farklı kullanım amaçlarına uygun olarak kurgulandı.

İç mimari tasarımı tamamlayan tavan formları ve malzemeleri kadar aydınlatma tasarımı da mekanın önemli bir parçası. mimaristudio tarafından konsepti oluşturulan aydınlatma tasarımı, Dark Aydınlatma ve Kroma Mühendislik iş birliği ile gerçekleştirildi. Mekan içindeki bölümlerin ihtiyaçları ve mimari beklentilere göre ideal konfor ve kullanım şartlarında aydınlatma değerleri hesaplandı ve armatür seçimleri yapıldı.

Genelinde led teknolojisi ile oluşturulan endirekt aydınlatma yaklaşımı olan merkezin, ağırlama bölümünde daha yumuşak ışık renkleri ile mimari bir aydınlatma çizgisi düşünülürken, deneyimleme alanında ürün odaklı ve genel aydınlık seviyesi yüksek bir yaklaşım görülüyor. Toplantı alanında ise hem toplantı, hem de video konferans için istenen ayrı aydınlık seviyeleri, mekana özel bir aydınlatma kontrolü ile sağlanıyor.

Gerek mimari çizgisi, gerekse teknolojik yönü ile merkez, şirketin lider kimliğini ve yenilikçi vizyonunu ön plana çıkarmasının yanında, kullanıcılarına sunduğu alternatif kullanım şekilleri ile de farklılık yaratan bir mekan oldu.

Etiketler:

İlgili İçerikler: