Elger Blitz İstanbul95 Konuşmaları’nın Konuğu Olarak Studio-X'te

Sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı 0-3 yaş arası çocukların gelişimini destekleyen İstanbul95 programı kapsamında Studio-X, çocuk oyun alanları konusunda pek çok projeye imza atan mimar Elger Blitz’i konuk ediyor.

Disiplinler arası mimari anlayışın izlerini taşıyan tasarımlarıyla bilinen Blitz, kamusal alanda çocuk oyun parkları tasarımı konusunda 15 yılı aşkın deneyime sahip. Dünyada pek çok üniversitede misafir öğretim üyeliği de yapan Elger Blitz, İstanbul95 Konuşmaları etkinlik dizisinin konuğu olarak 5 Nisan tarihinde, özellikle tarihi kentlerin planlamasında kamusal alanların önemine, parkların, oyun alanlarının ve diğer yeşil alanların korunması konularına değinen bir konuşma gerçekleştirecek.

Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, TESEV ve Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X İstanbul tarafından oluşturulan İstanbul95 Programı, sahada Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli Belediyeleri tarafından yürütülecek. Pilot olarak uygulanacak ve iki yıl sürecek olan İstanbul95 programı İstanbul’a 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyundan, 95 cm’den bakabilmenin sağlayacağı faydaları ve bunu yapmanın yöntemlerini yerel yönetimlerle tartışmaya açacak. Program süresince ayrıca Bu amaçla, 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar tasarlanırken, gerçekleşecek seminer, konferans ve atölye çalışmaları ile kamuoyunda erken çocukluğun önemine dikkat çekilecek. Şehir ve erken çocukluk ilişkisine odaklanan İstanbul95 Konuşmaları, konunun dünyaca ünlü uzmanlarını İstanbul’a davet ederek, deneyimlerini paylaşmayı hedefliyor.

Bernard van Leer Vakfı’nın teknik ve finansal desteğiyle hayata geçen İstanbul95 Konuşmaları genç tasarımcılarının bu konudaki farkındalığını artırmayı, algısını ve vizyonunu bu doğrultuda dönüştürmeyi amaçlıyor.

Etiketler: