Gezici Müze

Estudio 3.14’ün tasarladığı gezici müze, antik Meksika tarihini öğrencilere anlatmak için Meksika’daki okulları dolaşıyor. Müze, alışılmış mekan ayırıcılarının yerine duvar baskılarıyla bölümleniyor. Yarı geçirgen kabuk iç mekan için doğal aydınlatma sağlıyor.

Geçici mimarlık kurgularının örneklerinden biri olan “Şişme Membran Yapılar", sürdürülebilirliği ve alan verimliliğiyle ön plana çıkıyor. Gezici müze tasarımlarıyla Estudio 3.14 ise tasarladıkları şişme Gezici Müze’yle antik Meksika tarihini eğlenceli bir yöntemle çocuklara aktarmayı amaçlıyor. Müze, o döneme ait günlük hayatı anlatan manifestoları ve eğitim programlarıyla çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor.

david corona, cintia duran, müze, meksika, estudio 3.14, geçici mimarlık
fotoğraflar: david corona, cintia duran

Guachimonotes'teki arkeolojik bir alandan esinlenerek tasarlanan yapı, yarı geçirgen ve ince membran malzemelerle gerçekleştirilmiş. Kabuk, üretildiği malzemesi sayesinde doğal ışığı kırarak iç mekanda bir ışık kaynağı gibi davranıyor. Yapının iç duvarını kaplayan 22 metre uzunluğundaki suluboya baskısıysa alışılmış duvar bölmelerin yerine iç mekanda tanımsız ve dinamik bir mekan yaratarak alan kurgusuna esneklik katıyor. Böylece müze, gerçekleştirilecek etkinliklere ve sergilenecek ürünlere göre yeniden mekanlaşıyor.

[embed]https://youtu.be/0z5CNeKBgj8[/embed]

Etiketler: