Gölge Deneyimi

Kırsal bir yerleşimde bulunan pazar alanı, kullanılan malzemeler ve gölge sağlayan elemanları sayesinde kullanıcıları için konforlu bir kamusal alan yaratırken renkli bir görsel dil kuruyor.

Nijer’in kırsal bölgesinde haftalık kurulan ve bölge halkına güçlü bir katkısı bulunmayan pazarların yerel ekonomideki yeri, Dandaji’deki nüfus artışı sebebiyle kalıcı günlük pazarın hizmete girmesiyle oldukça değişmiş. Halihazırda pazar alanı olarak işleyen, tarihi bir ağaç etrafında uzun zamandır kullanılagelmiş bir kamusal alana yerleşen proje, topluluk için alışılmış bir mekansal deneyimini, çoğaltarak üretiyor.

Esas amacı, çarpıcı bir görsel dil kurarken bölgedeki ticareti de canlandırmak olan projede tasarım oldukça basit kurgulanmış. Ayrı ayrı gölgeleme elemanlarının bir araya gelmesiyle üretilmiş renkli metal bir kanopi sayesinde satış alanları ısı ve güneş etkisinden korunuyor. Kanopinin işlevsel faydasının yanı sıra bu renkli ve dinamik, parçalı örtü sergideki ürünlerin çeşitliliğiyle birlikte canlı bir dünya kuruyor.

Pazar alanı yakın çevresiyle de ilişkilenecek, kullanıcılarının dinlenme ve toplanma alanı olarak kullanabileceği bir kamusal mekan da üretiyor. Kanopi ve gölgelendirilmiş yürüyüş yollarının yanı sıra kullanılan malzemeler de sıcaklığın olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olacak şekilde seçilmiş. Sıkıştırılmış toprak tuğla ve değişen yükseklikler alan boyu hava akımının sürekli olmasını sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: