Geçirgen Yekpare

İran'ın başkenti Tahran'da konumlanan Kohan Ceram tuğla şirketinin genel merkezi, mimarları Hooba Design'ın tasarladığı özel bir tuğla ile tanımlanıyor.

Kohan Ceram tuğla üretim şirketinin genel merkezi, mevcut beton yapı korunarak fabrikayı temsil edecek özel bir tuğlanın mimarlar tarafından tasarlanmasıyla hayata geçirildi. İyi bilinen bir yapı malzemesi olan tuğlanın basit rolünün ötesine geçip karmaşık bir binaya yönelik algıları değiştirmesi amaçlanmış.

Aynı zamanda yığma duvar, kaplama ve de yalıtım malzemesi olarak işlev gören tuğladan modüler birimler oluşturularak ofis yapısı içinde çeşitli hacimler tasarlanmış. Yeşil alanlarla balkonlara taşan hacimler, dış duvarların uzantısı olarak biçimlenen iç duvarlar ve de ışık-gölge oyunları bu modüller sayesinde mümkün olmuş.

Radyasyon ve güneş ısısı kazancı, çalıştırılabilir tuğla panjurlar kullanan pasif bir sistem tarafından düzenleniyor. Kullanıcılar gölgeleri ayarlayarak gün ışığını ve sıcaklığı kontrol edebiliyor. 60 cm’lik boşlukla tasarlanmış olan iki katmanlı cephe, doğal havalandırma için ana pencere açıklıklarını içererek binanın enerji talebini önemli ölçüde azaltıyor.

Binanın bazı bölümlerinde cephe, iç mekanlara doğru genişletilerek beş metreye kadar derin boşluklar oluşturuyor ve bu yolla doğal ışık ve havalandırma sağlanıyor. Bu boşluklara giren hava, boşluk uzunluğu boyunca çiçek kutularındaki bitki örtüsü tarafından filtrelenerek temizleniyor. Bu yeşil alanlar, Tahran'ın kuru ve kirli ikliminde havayı filtreleyerek ve nemlendirerek yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL