İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Venedik Bienali'nde

"Free Space" teması altında bu yıl 26 Mayıs - 25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Venedik Mimarlık Bienali'nin Global Art Affairs (GAA) tarafından düzenlenen "Time, Space, Existence" başlıklı yan etkinliklerine, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Türkiye’den davet edilen ilk üniversite olarak katılacak. Bienalde, Bilgi Mimarlık Bölüm Başkan Vekili Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici’nin koordinatörlüğünde, birinci sınıf öğrencilerinin 1:1 ölçekte ürettiği “Carapace” projesi sergilenecek.

Carapace, Çinici koordinatörlüğünde ve birinci sınıf stüdyo yürütücüleri eşliğinde, öğrenciler Ece Abdioğlu, Ekin Arslan, Ece Emanetoğlu, Deniz Eskiçırak, İdil Işıksoy, Kübra Koyuncu, Elif Özüçağlıyan, Pelin Tatlıcı ve Eylül Utkan tarafından 2013 yılında tasarlandı ve üretildi. Projede, materyaller, geometri ve yeni teknolojiler aracılığıyla tasarımda yaratıcı yolların geliştirilmesi amaçlandı.

Malzemenin kendi taşıma kapasiteleri, doğası ve bileşen mantığı sorgulanarak tasarlananan ve yapıyı bir arada tutan herhangi bir kilit sisteminin kullanılmadığı projenin amacı, malzemenin kendi kendine sabitlendiği bir sistem tasarlamak ve tek başına bir makro-formu ayakta tutmak. 129 üçgen yüzey ve yaklaşık 700 “eklem” olmak üzere merkezi olarak birbirine kenetlenen yedigen, altıgen ve beşgen biçimlerden oluşan Carapace, Daniel Libeskind’in eserinin yanında Marinaressa Gardens’da sergilenecek.

Türkiye’den ilk kez bir üniversitenin Venedik Mimarlık Bienali’nde yer alacağını hatırlatan Şebnem Yalınay Çinici, “16. Venedik Mimarlık Bienali kapsamında, GAA’dan aldığımız davet bizi çok heyecanlandırdı. Böylesine büyük bir etkinlikte hangi projemizle yer alabileceğimizi fakülte olarak değerlendirdik. ComputationBased_BasicDesign stüdyomuz kapsamında 1:1 ölçekte öğrencilerimizin tasarlayıp kurdukları projelerden biriyle yer almaya karar verdik. Özgünlüğü, hafifliği ve bienal koşullarına uygunluğu nedeniyle 2013 yılında dokuz öğrencimiz tarafından üretilmiş olan Carapace projesi ile katılma kararı aldık. Projenin yanı sıra bienalde, dijital olarak hazırlanmış tüm stüdyo çalışmalarımızı anlatan kitapçık ve web linklerimizin QR kodlarıyla da yer alacağız. Bu bienal katılımımızın, üniversitemiz, fakültemiz ve öğrencilerimiz için çok değerli bir deneyim olacağına inanıyoruz.” dedi.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: