Kentsel Omurga

Şehre lineer bir park olarak geri kazandırılan demiryolu kamusal bir yük taşımaya başlayarak insanları sosyal ve kültürel anlamda bağlayan bir hat olmayı amaçlıyor.

The Goods Line projesi, Sidney’de kullanılmayan yükseltilmiş bir demiryolunu, şehrin en yoğun bölgesinden geçen bir hat boyunca yeşil, kamusal bir koridora dönüştürüyor. Bir omurga gibi uzanan park, şehirdeki önemli eğitim, kültür ve medya yapılarına da dokunarak ilerliyor. Bağlayıcı işlevinin yanı sıra birçok sosyal altyapı unsuru ile donatılan proje; oturma alanları, amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, tribünler ve yeşil alanlarıyla farklı etkileşim noktaları meydana getiriyor. The Goods Line atıl kalan kentsel mekanları kamusal yaşamı zenginleştiren alanlara dönüştürme konusunda bir örnek teşkil etmeyi amaçlıyor.

fotoğraflar: florian groehn, simon whitbread

Bölgede sosyal ve çevresel anlamda dönüştürücü bir etki yaratmayı amaçlayan proje bir yandan da şehrin endüstriyel dönemden modern ekonomiye geçişini yansıtan bir metafora dönüşüyor. Beton oturma alanları ve kullanılan dokular, strüktürün demiryolu olarak geçirdiği döneme görsel referanslar vermeyi amaçlıyor. Diğer yandan ise insanların bir araya gelişini tetikleyecek etkinliklere ev sahipliği yapabilmek adına sınırları keskin olmayan açık alanlar tanımlanıyor. Kasıtlı olarak doğrusal tasarlanmayan hat girintiler yaratarak ara mekanlar oluşturuyor ve böylece insanların duraklamaları ve mekanın potansiyelini kullanmaları için fırsatlar sunuyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: