Kumsaldaki Dev Gölge

Marco Casagrande'nin Belçika'nın Wenduine bölgesinde tasarladığı Sandworm yerleştirmesi, insan tarafından inşa edilen bir strüktürün organik formuyla doğanın bir parçası olma arzusuna vurgu yapıyor.

Sandworm, mimarlık ve sanat arakesitinde kendini buluyor. Meşe dallarından üretilen strüktür, geleneksel yapım teknikleriyle inşa edilmiş. Dev bir solucanı andıran 10 metre yüksekliğindeki kabuk, 45 metre uzunluğunda bir alanı kaplıyor. Yerleştirme, piknik ve meditasyon gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, Sandworm’u Wenduine sahillerinin gelgitlere bağlı oluşumuna atıfta bulunan zarif bir katedral olarak tanımlıyorlar.

fotoğraflar: nikita wu
plan eskizi
eskiz

Ziyaretçilerden Peter Beyer: “Sandworm’un içinde sizi ışık ve gölgenin doğal gösterisi karşılıyor. Tasarımcı, mimari tekniklerin doğaya karşı olduğuna ve dolayısıyla da mimariye de karşı geldiğine inanıyor. Yapılı çevre, insan doğası ve doğanın kendisi arasında bir arabulucudur. Bu düzenin bir parçası olabilmek için insan, geri çekilmelidir. Finlandiyalı tasarımcı Marco Casagrande’ye göre tasarım, yeterli değil. Tasarım, gerçekliğin yerine geçmemeli. Yapı, yaşayan tüm diğer türler gibi büyümeli, çevresiyle etkileşime geçmeli, yaşamın ve kendisinin yansıması haline gelmeli.” diyerek tasarıma dair görüşlerini ifade ediyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL