Pirinçleri Saymak

İtalyan tasarım markası Moroso, mimar Daniel Libeskind ve sanatçı Marina Abramovic’le bir araya gelerek Abramovic’in sanat performansında kullanılacak bir ürün ortaya çıkardı. Sınırlı sayıda üretilen ürün, performans katılımcısının etkinlik sırasındaki fiziksel ve psikolojik sınırlarını araştırıyor.

Marina Abramovic’in Counting the Rice (Pirinçleri Saymak) adlı sanat performansı için mimar Daniel Libeskind’ın tasarladığı ve Moroso’nun ürettiği masa, oturma alanıyla birlikte tasarlanmış. Katılımcının fiziksel ve psikolojik sınırlarını araştırmayı amaçlayan deneyimde, performansa katılan ziyaretçiler en az altı saat burada oturarak mercimek ve pirinçleri sayıyor. Daniel Libeskind’ın tasarımı, farklı açılarla bir araya getirilen sırt, oturma, kaide ve masa yüzeyini oluşturan plakalardan oluşuyor. Eğimli masa yüzeyi, sayılan pirinçlerin yuvarlanarak yere düşmesini engellemek için bir sete sahip.

fotoğraflar: gianni antoniali

Marina Abramovic’in düzenlediği bir dizi atölye serisi sonucunda ortaya çıkan tasarım, önce ahşap bir prototip olarak üretilmiş ve öğrencilerin katıldığı atölye sırasında kullanılmış. Çimento levhaların kullanımıyla son şeklini alan tasarımı, mimar Daniel Libeskind şöyle anlatıyor; “Marina’nın sunmak istediği işe yönelen, yalın ve estetik özellikler gösteren, aynı zamanda zanaatçıyı ve Moroso’nun hayata geçirdiği projeyi kutlayan bir ürün tasarlamak istedim.”

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=bmgmB2mw-fo[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: