Restaurant MMC - Denizin Üzerinde Brütalizm

EN

Zooco Estudio tarafından tasarlanan Cantabrian Denizcilik Müzesi restoranı, İspanya'nın Santander şehrinde konumlanıyor.

Santander'deki Severiano Ballesteros Caddesi üzerinde yer alan Cantabrian Denizcilik Müzesi, Oşinografi Merkezi ile birlikte mimari bir kompleksin parçası olarak 1975-1978 yılları arasında inşa edildi. Vicente Roig Forner ve Ángel Hernández Morales tarafından tasarlanan özgün yapı, beton strüktüre sahip, bir kanopi ile birbirine bağlanan iki kare gövdeden oluşuyor. İç mekân, paraboloid membranlardan oluşan bir tonozla örtülü merkezi bir galeri etrafında üç kata yayılıyor. 2003 yılında, batı cephesinin uzatılmasını ve terasın çatısının piramidal bir alüminyum yapı ile kaplanmasını içeren ve böylece binanın ilk konseptini değiştiren bir yenileme ve genişletme yapıldı.

Müzenin ikinci katında düzenlenen restoran, binanın çatısındaki ve cephesindeki patolojilere de çözüm getiren yeni bir hacim içeriyor. Bu hacmin kare morfolojisi, orijinal binanın paraboloidlerini düzenleyen ve tamamlayan dört üçgenin eklenmesiyle oluşturuldu.

Bu geometrik form, geri kazanılmış bir unsur, geçmişin bir kalıntısı ve restoranın iç mekanının baş kahramanı haline geliyor. Sanatsal bir öge olarak ele alınan üçgen ahşap asma tavanlar formu çerçeveliyor. Santander körfezi manzarasına açılan cam kutu, ihtiyaca göre perdelerle destekleniyor.

Etiketler: