Let's Pastrami

EN

DC.AD tarafından tasarlanan kafe-restoran, Lizbon'un Santos mahallesinde, 60 m2'lik bir köşe mekana yerleşiyor. Pastırmalı sandviç pişirilip servis edilecek bu ufak restoranda, işlevsel ve konforlu bir ortam oluşturmak amaçlandı.

Yüksek tavanlı, geniş ana mekanda oturma alanı, servis barı ve barın hemen arkasında gizlenen yıkama tezgahı yer alıyor. Girişe bakan servis barı, üst raflarla desteklenen farklı seviyelerdeki tezgah yüzeyleriyle çalışma, hazırlık ve servis alanı olarak işlev görüyor. Servis barının önündeki alçak masa, çevresinde sirkülasyon alanı bırakacak şekilde konumlandırıldı.

Dokulu gri sıva ile kaplı duvarlar, mobilyaların pürüzsüz ve parlak yüzeyleriyle tezat oluşturuyor. Zemin, yine gri tonlarında hidrolik mozaikle kaplandı, bu da projenin ara sıra renk patlamalarıyla vurgulanan monokromatik ortamını destekliyor.

Servis barının üzerinde asılı, turuncu ve sarı tonlarındaki gradyan beş ışık tüpü mekânı sınırlandırıyor. Doğu duvarına bitişik, sokaktan doğrudan erişilebilen turuncu tezgah paket servisi için kullanılıyor. Diğer sabit pencere nişlerinde turuncu, akrilik duvar aplikleri ile aydınlatılan masalar bulunuyor. Şeffaf akrilik tabureler, müşterilerin montları ve sırt çantaları için saklama kutuları olarak tasarlandı.

Tuvalete geçiş, içeriden gelen ışığı yansıtan aynalı bir çerçeve ile işaretlendi. Tamamen siyah fayanslarla kaplı bu alan, ana mekanla kontrast oluşturuyor. Servis barının arkasında, yarı şeffaf plastik bir perdeyle erişilen teknik alan bulunuyor.

Etiketler: