Sonsuz Geçit

Olağandışı Geçitler sanat festivali, Kanada'nın Quebec şehrinde sanatsal bir rota sunuyor. 12 adet yerleştirmeden biri olan Petite Vie, kentlilerin mimarlığı değerlendiriş biçimlerini sorguluyor.

Olağandışı Geçitler sanat festivali, şehrin farklı yerlerine yerleştirilmiş 12 adet yerleştirmeden oluşuyor. Vincent Roy’un küratörlüğünde yürütülen festival, yayalara şehri de gezebilecekleri şaşırtıcı bir deneyim sunuyor. Festivaldeki dikkat çekici çalışmalardan biri de Petite Vie isimli yerleştirme.

fotoğraflar: luca fortin

Francis Fontaine, Luca Fortin ve Pascal Labelle’in Petite Vie yerleştirmesi, Kanada’nın Québec şehrinde sonsuza giden bir sokak algısı yaratmayı amaçlıyor. İki duvarla oluşturan açık hava sergisi, kentlilerin mimarlığı değerlendiriş biçimlerini sorguluyor.

Üç tasarımcının 2015 Les Passages Insolites (Olağandışı Geçitler) sanat festivali için Québec'te tasarladığı Petite Vie sergisiyle şehirlerin sürekli olarak değişen görünüşlerinde mimarlığın rolünü araştırıyor. Dar bir sokağın girişine ve ortasına konumlandırdıkları iki duvardan oluşan yerleştirme, sokak dışından bakıldığında opak yüzeyler olarak algılanıyor. Ne var ki geçitte yaratılan geometrik açıklıklardan sokağa girildiği zaman iç duvardaki aynalar fark ediliyor. Böylece sonsuz bir sokak algısı yaratılmış oluyor.

Yerleştirmenin farklı "iç ve dış" hali, insanların mimarlığı sadece dışına bakarak nitelendirdiğini ve ihtiyaç olmadığı ya da istemediği sürece daha derinine bakıp bakmadığını araştırıyor. 2 Kasım’a kadar alanda kalacak olan yerleştirme, katılımcıların mimarlıkla olan etkileşimlerine yeni bir boyut kazandırmayı amaçlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: