Vadodara'da Butik Stüdyo

EN

Hindistan'ın Vadodara şehrinde yer alan moda butiği, Manoj Patel Design Studio tarafından geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak tasarlandı.

Atık malzemelerin yeniden kullanımını teşvik eden uygulama, geleneksel formları, yeni kompozisyonlar aracılığıyla görsel bağlantı unsurlarına dönüştürüyor. Böylece iki odalı mekanda, malzeme ve grafik çeşitliliği sayesinde farklı perspektifler oluşuyor.

İç yüzeylerin tasarlanması ve kaplanmasında kullanılan çeşitli atık malzemeler sayesinde uygun maliyetli ve çevreye duyarlı bir proje elde edildi. Kontrast tonlardan oluşan renklerde malzemeler seçildi: Çatı kiremitleri, bira şişeleri, hasarlı yer karoları, geri dönüştürülmüş pencere kepenkleri, kullanılmayan örnek seramikler, metal halkalar ve aynalar. Aynı zamanda bu malzemelerin kalitesi uzun ömürlülük sağlıyor.

İki koyu kontrast renkte, rastgele yerleştirilmiş mozaik kaplı dairelerle kaplı giriş kapısı, sergileme alanına girişte dikkat çekiyor. Atık kiremit parçalarının ve yer karoları, kullanıldıkları yüzeylere doku katıyor. Duvarlardaki özel yapım toprak dokulu desenler, Hint "saree palav"ına atıfta bulunurken, butiği ışık illüzyonuyla güçlendiriyor.

Girişin karşı duvarında, cam şişelerle oluşturulan kolye benzeri süsleme, alanı vurguluyor. Yeniden değerlendirilen panjur pencereleri ise sergileme alanında raf işlevi üstleniyor. Eski koltuklar, moda tasarımcısından temin edilen kumaşlarla yeni bir görünüme kavuşturuldu. Eski masa ayakları kapı kolu olarak ve ince metal borularla bağlanan askılarda değerlendirildi. Metal halkalar, birbirinin üzerine bindirilerek, askı borularının uçlarında çiçek formları oluşturdu. Hasarlı karolar, döşemede çiçek desenleri oluşturacak şekilde kullanıldı.

Çeşitli geri dönüştürülmüş ve yeni ürünlerden oluşan palet, genç butik sahibinin enerjisini desteklerken, stüdyoya benzersiz bir karakter katıyor.

Etiketler: