Yamaca Eklenmek

İsviçre'nin Caviano bölgesinde yer alan konut, yamaca yerleşimi ve brüt beton yüzeyleri ile ormanlık alanda duran eski bir kaya parçasını andırıyor.

Üç kişilik bir aileye göre tasarlanan proje, son derece ağaçlık olan ve Maggiore Gölü'ne bakan bir yamaçta yer alıyor. Mevcut yapı dokusu arasında kalan 128 m2'lik arazide, yapının formu daha çok imar koşulları tarafından belirlenmiş. Yola ve ormanlık alana doğru bırakılması gereken minimum mesafeler ile yapının güneybatı komuşuyla oluşması gereken sınır çizgisi hesaplandığında, binanın inşa edilebileceği 79 m2'lik bir alan kalmış. Şekil olarak düzensiz bir beşkenar ortaya çıkınca, mimarlar kapalı yaşam alanlarını içine alacak olan 45 m2'lik dikdörtgen bir zemin alan tanımlayarak projeyi tasarlamışlar. Diktörgen alandan taşan bölümler ise avlu olarak değerlendirilmiş.

fotoğraflar: hannes henz

Evin içinde bulunduğu alan ve dik topoğrafya, yapının orman içinde duran eski bir kaya parçası gibi görünmesini sağlıyor. Bu etki, ıslanınca rengi koyulaşan brüt beton duvarlar sayesinde daha da artıyor. Sokak cephesinden tek katlı bir ev olarak algılanan yapının ham çelikten yapılmış kapısı giriş avlusuna açılıyor. Yamaca yedirilen binaya arka taraftan bakıldığında ise 3 katlı bir ev olduğu anlaşılıyor. Sokak hizasında olan en üst katta; oturma odası, açık mutfak ve yemek masası bulunuyor. Sokak tarafında olan giriş avlusunun tam karşısında göl manzarasına bakan ikinci bir avlu daha bulunuyor. Bu avlular ana yaşam alanına hem ışık girişi sağlıyor hem de oturma odasını “bahçe oda”ya dönüştüren farklı atmosferler yaratıyor. Yapı, cephesiyle gösterdiği sakin ve serin karakteri, iç mekanlarda da kendini sergilemeyi sürdüren pürüzlü ve lekeli beton yüzeyler sayesinde devam ettiriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL