Yerinde Tamamlanmak

Gana’da gerçekleştirilen okul projesi InsideOut, kaynak ve imkan kısıtlarını sürdürülebilir bir mimarlık üretmek üzere fırsata dönüştürürken dışadönük kurgusu ile doğal peyzajla kurduğu ilişkiyi sürekli kılıyor.

Yeboahkrom köyündeki tek okulun kuvvetli rüzgar sebebiyle tahrip olmasının ardından tasarlanan yeni okul projesi, yerel halk ve yirmi farklı ülkeden birçok gönüllünün yardımıyla yalnızca altmış günde, on iki bin avro bütçeyle gerçekleştirilmiş. Çeşitli uluslararası ödüller kazanan bu proje, bölgede elektrik olmadığından yapı alanından elde edilen toprak, ahşap ve çeşitli yerel malzemeler kullanılarak insan eliyle inşa edilmiş.

Sıkıştırılmış toprak duvarlar üzerinde ahşap strüktürler ile yükseltilen çatı, tepe ışıklığı ve doğal bir havalandırma oluştururken veranda, bahçenin devamı haline gelerek dış mekandaki gölgelik çalışma alanlarını artırıyor. Mimarlık ve peyzajı birbiri içinde eriten, iç ve dış mekan arasındaki sınırları bulanıklaştıran sürdürülebilir bir tasarım olan okul, alışılageldik içedönük derslik düzenlemesine bir alternatif, yerel teknik ve beceriye övgü, aynı zamanda da kolaylıkla tekrarlanabilir bir tasarım sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: