Bir Banksy Eserine Sahip Olmak İster Misiniz? Bu Bina Onunla Geliyor

Banksy’nin “Swing Girl” (Salıncaktaki Kız) adıyla bilinen eseriyle süslediği Los Angeles’daki binanın 30 milyon dolara alıcısının çıkması tahminiyle açık artırma yoluyla satışının yapılması planlanıyor.

Kaynak: nytimes.com Haber: Debra Kamin Fotoğraflar: Beth Coller

2010 yılında, İngiliz sokak sanatçısı Banksy, “Exit Through the Gift Shop” adlı belgeselinin Los Angeles galası için şehirdeyken hayranlarına bir de hediye bıraktı: Şehir merkezindeki bir binanın duvarındaki “PARKING” kelimesinin beş metrelik kırmızı "A" harfinin altında salıncakta sallanan bir kızın duvar resmi. Şimdi o kız - hem de onun tuvali olarak hizmet veren tarihi bina 6 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşecek müzayedede en yüksek teklifi verene satılacak.

Banksy'nin hayranları tarafından hem "Swing Girl” hem de “Girl on a Swing” olarak bilinen eseri, beyaz perde geçmişine sahip bir Art Deco binanın dış duvarını süslüyor. O dönemin tiyatro yapılarında da imzası bulunan Meyer & Holler tarafından 1914'te sessiz film döneminin zirvesine ulaşırken inşa edilen yapı, ilk olarak dönemin hemen hemen her filminin kıyafetlerinin satıldığı “L.L. Burns’s Western Costume Company” ye ev sahipliği yaptı. Daha sonra bina, 1923 yapımı Harold Lloyd’un rol adığı sessiz film “Safety Last!”in ikonik saat sahnesinde görünerek ilgi odağı haline geldi.

2007 yılında ise bina, “Tarina Tarantino” aksesuar markasının sahipleri olan Tarina Tarantino ve Alfonso Campos tarafından 4 milyon dolara satın alındı. Yeni sahipleri “The Sparkle Factory” adını verdiklerini binanın en üst katını aksesuar markasının mağazası haline getirdiler ve diğer katlar için kiracı almaya başladılar. Binanın asansörlerini, elektrik ve sıhhi tesisat sistemlerini içeren bir yenileme için yaklaşık 10 yıl içinde yaklaşık 1,8 milyon dolar harcadılar. Zaman içinde binanın konumlandığı şehir merkezindeki bu bölge de soylulaştırmadan nasibini aldı. Bölge; birçok zincir mağaza, vegan restoranlar ve fıstıklı sütlü latte servis eden kafelerle doldu.

Ancak pandemi Los Angeles şehir merkezini de vurdu ve bölgedeki işletmeler bir bir kapılarını kapatmak zorunda kaldılar. Tarantino ve Campos'da bu işletmelerden biriydi ve Nisan ayında iflas için başvurdular ve iflas dosyalarının bir parçası olarak 6 Ekim 2022 tarihinde sahip oldukları binanın açık artırmada satılmasına karar verildi.

İflasla ilgili mahkeme dosyalarında çift, binanın duvar resmi hariç 16 milyon dolar değerinde olduğuna inandıklarını söylediler. Sanatın katma değerini hesaplamak tabii ki kolay değil. Campos konuyla ilgili düşüncesini şöyle özetliyor: "Bu tipik bir gayrimenkul satışı değil, Banksy'nin binaya kattığı değeri biliyoruz".

Bir alıcının, duvar resmini kaldırmak ve sonra satmak için binayı satın alma olasılığı da var. Banksy'nin eserleri geçmişte binalardan kesilip satılmıştı. Sanatçının İngiltere'nin Suffolk kentindeki bir elektrik dükkanında bulunan “Crowbar Girl” adlı eseri dükkan sahibi tarafından kesilerek söylentilere göre 2,4 milyon dolara satılmış.

Ancak Amerikalı sanat değerleyicisi ve küratör Jeffrey Deitch, Banksy duvar resmini binadan ayrı olarak düşünme fikrinin bile imkansız olduğunu söylüyor: "Bunun kaldırılıp piyasaya sürülmesi korkunç olur. Bu özgür kamusal sanattır. Ticari bir değeri olması ve yeniden satılması amaçlanmamıştır. Sanatçının amacı bu değil.”

Binayı satan çifti temsil eden gayrimenkul danışmanı Jeff Azuse ise: “Bu, değer biçilmesi son derece zor bir özellik. Buna sadece normal bir gayrimenkul değerleme değerinden de bakamazsınız normal bir sanat değerinden bakamazsınız, bu her ikisinin birleşimidir" diyor ve ekliyor, “Bir müzayede, değeri piyasanın belirlemesine izin verdiğinizde, bir mülke veya varlığa değer biçmenin zor olduğu durumlarda çok faydalıdır”.

Londra'daki ünlü müzayede evlerinden birisinin eski başkanı olan Holly Dunlap ise yalnızca boyutuna dayanarak Banksy'nin eserinin en az 10 milyon dolar ve muhtemelen bu miktarın birçok katını alabileceğini düşünüyor. Dunlap, eskiden başkanlığını yaptığı müzayede evine de kesilmiş Banksy duvar resimleri için müzayede yapılmasının teklif edildiğini ve bunları satmayı reddettiğini belirtti. Dunlap: "Buna asla dokunmayacağız çünkü sanatçının satmayı amaçladığı şey bu değil. Binaların üzerinde bir Banksy olduğunda, o Banksy binada bir tuğla parçası olarak olduğundan çok daha değerlidir. Binayı satın almadıkları sürece, o Banksy'ye sahip olmanın bir yolu yok" dedi.

Etiketler:

İlgili İçerikler: