Bulut Tohumu

Modu’nun Geotectura tasarım ofisiyle ortaklaşa tasarladığı üst örtü, İsrail'in tasarım odaklı tek müzesi olan Holon Tasarım Müzesi'nin bahçesinde yer alıyor. Yaklaşık 230 metrekarelik alan kaplayan yerleştirme, kumaş kaplı çelik strüktür içinde serbestçe hareket eden küçük toplardan oluşuyor. Toplar, rüzgarın yönüne ve şiddetine göre harekete geçiyor ve üst örtünün çatı kafesi içinde yuvarlanmaya başlıyor. Bu hareketler, sürekli değişen ışık ve gölge oyunları oluşturuyor. Hareketlilik, hem pavyonun üst örtüsünde hem de zemine vuran gölgelerde gerçekleşerek ziyaretçilere oyuncu bir tasarım sunuyor.

fotoğraflar: aviad bar ness

Mimarlığın çevreyle kurduğu ilişkinin sınırlarını zorlayan New Yorklu ofis Modu, tasarıma başlarken alanın sürekli güneşe maruz kalmasından ve alanda bulunan hava akımından yola çıktıklarını belirtiyorlar. İsrail tarım geleneğine ait klasik sera strüktürünün uygulandığı tasarım hem maliyeti düşürmüş hem de yapım sürecini kolaylaştırmış.

Kaliteli kamusal alanlar tasarlamanın belirli bir reçetesi olmadığını vurgulayan Modu yöneticisi Phu Hoang, projenin formundan ziyade insanlarla nasıl bütünleştiğinin önemi üzerinde duruyor. Proje, sürdürülebilirlik ilkelerini de takip ediyor; yerleştirmede kullanılan 30.000 top geri dönüştürülmüş pet şişelerden elde edilmiş.

https://vimeo.com/136713724

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL