Çocuk Sanatoryumu ve Speleoterapi Merkezi

EN

Adam Rujbr Architects tarafından bir çocuğun çizimindeki ev arketipinden esinlenilerek tasarlanan sanatoryum kompleksi, Çek Cumhuriyeti'nin Blansko bölgesindeki Ostrov u Macochy'de yer alıyor.

Solunum sorunları olan çocuklara yönelik inşa edilen sanatoryum, Blansko bölgesindeki Ostrov u Macochy'de, Moravya Karst Koruma Peyzaj Alanı'nda bulunan Císařská jeskyně'nin (İmparatorluk Mağarası) yanında konumlanıyor. Solunum sorunları, astım ve alerjilerin tedavisinin yanı sıra bağışıklığı güçlendirmek için bu doğal karstik mağaranın kullanıldığı; çocuklara yönelik Çek Cumhuriyeti'ndeki tek özel tedavi merkezi olan yeni kompleks, yetersiz kalan eski binanın yerine inşa edildi. Ostrov u Macochy'nin kuzeyindeki arazinin güneydoğu kısmına yerleşen bina, kompakt yapıdaki köye ve onu çevreleyen geniş yeşil alana yöneliyor.

Ayrı işlevlere ayrılan dört binadan ikisi, doğayı ve gün ışığını içeri çeken bir kompozisyonla güneye doğru uzatıldı. İki katlı düzenlenen sağlık kompleksi beyaz rengiyle, bölgeye özgü kireç taşına atıfta bulunuyor. Arazinin eğimi sayesinde yapıya her iki kattan giriş sağlanabiliyor. Kompleksin katı dikdörtgen düzeni, avlu ve terastaki banklar, aydınlatma armatürleri, çatı pencereleri gibi dairesel unsurlarla yumuşatıldı.

Katı hijyen yönetmeliklerini ve yüksek iç mekan çevre kalitesi gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan yapı, akıllı teknolojilerle yönetiliyor, yenilenebilir enerji ile çalışıyor ve düşük işletme maliyetlerine sahip.

Sanatoryum, amaçlarına göre ayrılan dört binadan oluşuyor:

  • Bina 1: Zemin katta resepsiyon ve teknik tesislerin bulunduğu giriş alanı, birinci katta yemek odası ve mutfak.
  • Bina 2: Zemin katta personel dairesi, birinci katta okul ve bodrum katında teknik tesisler bulunan tıbbi bölüm.
  • Bina 3: Zemin katta spor salonu ve birinci katta balneoterapi tesisleri bulunan sağlıklı yaşam bölümü, bodrum katında teknik alan.
  • Bina 4: Bodrum katında soyunma odaları, kurutma odaları ve çamaşırhane bulunan, dışarıyla bağlantılı iki katlı konaklama yapısı.

Bahçe, arazi morfolojisine vurgu yapılarak, işlevsel olarak sanatoryuma bağlı bölgelere ayrıldı. Dış mekanda oyun alanları, çocuklar için oyun elemanları ve bir spor salonu bulunuyor. Yeni dikilen ağaçlar, çalılar ve çiçeklerde yerel türlere ağırlık verildi.

Tasarımın temel ilkelerinden biri de "iyileştirici mimari"ydi. Çocukların algısı yetişkinlerden farklı olsa da, amaç herkesin kendini rahat hissedeceği bir şifa kompleksi yaratmaktı. "İyileştirici mimari" yaklaşımı, cephe ve çatının saf beyaz renginin yanı sıra peyzaj ve arazideki yerleşimle birlikte genel görünüme de yansıyor. Açık alanlarla ilişkili düzenlenen iç mekanlarda ise parlak renkler ve kombinasyonları kullanıldı.

Tasarla ve İnşa Et
"Tasarla ve yap" ihale formatıyla açılan yarışmayı kazanan, Adam Rujbr Architects, ENESA ve VCES'ten oluşan konsorsiyum, önceden belirlenmiş bütçe karşılığında binayı tasarladı, inşa etti, işletmeye aldı, onayladı ve kullanıcıya teslim etti.

Teknoloji
Binanın teknolojik ekipmanlarının tasarımı, solunum sorunları olan çocuklar için mümkün olan en iyi iç ortamın sağlanması amacına göre uyarlandı. Temiz hava, sıcaklık ve nem dengesi HVAC üniteleriyle sağlanıyor. Isıtma ve soğutma için ayrı bir sistem kullanılıyor ve her odada CO2 sensörleri ile desteklenen sıcaklık ve nem sensörlü otonom kontroller bulunuyor. Aydınlatmada LED armatürler tercih edildi. Toplam yenilenemeyen birincil enerji tüketimi 111 kWsa/m2/yıldır. Enerji ve su verimliliği ön planda tutulduğu tamamen otomatik sistem, grafik kontrol paneliyle uzaktan erişim ve kontrol imkanı sunuyor.

Etiketler: