Prachatice Açık Hava Sineması

EN

Çekya'nın Güney Bohemya bölgesinde yer alan Prachatice kentinin eski açık hava sineması Mimosa Architects tarafından yeniden tasarlandı. 800 koltuk kapasiteli harap haldeki eski açık hava sineması, 350 kişilik daha sürdürülebilir bir kapasiteye sahip işleyen bir komplekse dönüştürüldü. Alanın küçültülüp akustik önlemlerin uygulanmasıyla, sinema ve konut alanları arasında tampon bölge oluşturuldu ve Štěpánka'nın Parkı üzerinden yakındaki şehir merkezine bağlantı sağlandı.

Yeni inşa edilen üç hacim gerekli tüm tesisleri içeriyor: Kasa, büfe, tuvaletler, projeksiyon kabini, sanatçılar için odaların bulunduğu daha küçük bir projeksiyon alanı ve depo. Sinema bütünüyle herkesin erişimine açık. Sinema alanını konut bloğundan ayıran orijinal kademeli çit korundu ve aynı form kuzey yönündeki yeni inşa edilmiş gabion duvarlara da uygulandı. Bölgenin doğal arazi modülasyonu da korundu ve sinemanın projeksiyon yansıtılan duvarına doğru doğal eğimi için kullanıldı.

Çatı membranının halatlarını kontrol eden makara sisteminde, film makaralarından ilham alındı. Membran, ince çelik konstrüksiyon ve oluklu çelik levhalar, yaz günlerinin ambiyansını hatırlatan bir ışık yanılsaması yaratıyor.

Alanın tümünde kullanılan malzeme ve formlar, değişken ışık ve gölge oyunlarıyla film illüzyonuna gönderme yapmak üzere seçildi. Siyah çelik kullanımı, sinemayı daha önce yenilenmiş olan Prachatice Belediye Tiyatrosu'yla da ilişkilendiriyor.

Projede dikkat çeken diğer malzeme ise taş. Granit kaplama, daha büyük taş parçaları ve gabion duvarlar, kent merkezinde kullanılan taş yapılarla bağlantı kuruyor. Dış kamusal alanın zemininde sert taş kaplama kullanılırken, sinema alanının içinde daha "yumuşak" ve doğal kesme taş tercih edildi.

Sahnenin ve oditoryumun bir kısmının tekstil çatı ile kaplanması, güneşli öğlen saatlerinde ya da yağmurlu gecelerde oyuncuların ve seyircilerin konforunu artırırken, aynı zamanda alanın akustiğine katkı sağlıyor. Ancak gökyüzü manzarası oditoryumun büyük bölümünde korunuyor.

İki farklı ofis tarafından, farklı süreçlerde yürütülen Açık Hava Sineması (Mimosa Architets) ve Štěpánka'nın Parkı projeleri aynı zamanda tamamlandı. Böylece Prachatice şehri, sadece film gösterimleri için değil, aynı zamanda şehrin merkeziyle doğrudan bağlantılı daha fazla kültürel etkinlik için de olanak sağlayan gelişmiş bir kamusal alana sahip oldu.

Etiketler: