Geleceğin Yeşil Evleri

Geleceğin Yeşil Evi projesi, dünyanın dört bir yanındaki insanlara kendi ekolojik evlerini ve hatta toplulukları nasıl inşa edebileceklerini öğretmeyi amaçlıyor. Proje, tüm bu süreci permakültür, pasif güneş enerjisi, yaşayan binalar, kentsel tarım seraları, doğal ve geri dönüşümlü malzemelerle tasarlanan ve doğal kaynakları kullanan “earthship” (kara gemisi) gibi konularla ilerletmeyi amaçlıyor.

New Mexico’daki Earthship Akademisi’nden mezun Francis Gendron, sürdürülebilir radikal yapılar için konseptler oluşturmaya ve bu konseptleri diğer kişilerin nasıl kullanabileceğine dair ürettiği fikirlerle Geleceğin Yeşil Evi projesini başlattı. 40 yıldır kara gemisi üzerine çalışan Michael Reynolds’un araştırmalarından ilham alan Gendron, projedeki teknoloji ve tasarım konseptlerini Reynolds’un araştırmalarıyla birleştiriyor. Gendron, konsepti izleyerek kendi yeşil evlerini inşa etmek isteyen kullanıcılar için de aşamaları anlatan bir liste hazırlamış.

Michael Reynold'un ayrıntılarıyla betimlediği kara gemisi kavramı dünyanın herhangi bir yerinde inşa edilebilecek, pasif evleri de kapsayan, kendi enerjisini ve suyunu elde eden sürdürülebilir evleri tanımlıyor. Permakültürün de dahil olduğu bu sistem ayrıntılı bir konut planı içinde sunuluyor. Bu plan takip edildiği müddetçe de dünyanın herhangi bir yerinde aynı sistemin kurulabileceği belirtiliyor.

[embed]https://youtu.be/tvgCucsBke0[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: