Toplu Konuta Sosyal Yaklaşım

Tektipleşmiş konut üretiminin dışına çıkarak, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre dönüşebilen, esnek kullanım olanakları sunan ve bununla birlikte sosyal yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan toplu konut projelerini derledik. Özgün tasarımları sayesinde, bulundukları çevreyle alternatif etkileşimler kuran bu projeler; konut alanını, yaşayan, sosyal ve fiziksel olarak sürdürülebilir bir yerleşime dönüştürüyor.


Genişlikleri kullanıma göre değişen koridor balkon

Montreuil’de Katılımcı Yerleşim
Fransa’nın Montreuil kentinde, 1850 metrekarelik yaşam alanı ve 800 metrekare ulaşılabilir yeşil alan içeren 26 konutluk yerleşim, programından inşasına müstakbel sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Bu süreci yürütmek üzere mimarların yanı sıra yapılı çevrede benzer projeler üzerine çalışan kuruluşlar da çeşitli rollerde projede yer aldı. Bunlardan biri olan Habitat et Humanism, aile ve bireylere uygun ve düşük maliyetli konut bulmalarına aracılık etmeyi ve kentsel alanda, birbirinden farklı kültürel unsurları olan mahallelere yerleşimi esas alarak kültürel çeşitliliği desteklemeyi amaçlıyor.


Toplu Konut 105
Guinée * Potin Architectes'in tasarladığı toplu konut projesi; Fransa'nın Rezé şehri, Jaguère mahallesinin beşinci bloğundaki kentsel, mimari ve peyzajla ilgili sorunlara çözüm üretmeyi amaçlıyor.

Rezé'nin yeni kentleşmiş alanındaki konumu nedeniyle, projenin peyzajla entegrasyonu önem taşıyor. Mahalle yaşamı, özel bahçeleri, yaya yolları ve ortak alanlarıyla blok; kentten peyzaja geçişte, araç girişinin sınırlandırıldığı "gizli park" konseptiyle kullanıcıyı geniş manzaraya doğru yönlendiriyor.


Nova Jardim Konutları
Sao Paulo’da, batı bölgesindeki Jardim Boa Vista’da bulunan Nova Jardim, programı pek çok kere kullanıcılarının alternatifler üretmesini sağlamak üzere yeniden kurgulanmış bir konut projesi. İnşa aşamasında iki oda, ıslak hacimler, mutfak ve yaşam alanı olarak tasarlanan planın eklentilere izin verecek şekilde büyüyebilmesi öngörülmüş. Bu aşamada piyasadaki mevcut konut yapılarından farklı bir öneri geliştirmek isteyen mimarlar, alanı bir bütün olarak ele alıp bitişik nizam yapılar geliştirmiş.


Bir arada kullanılan farklı yerleşme biçimleri; sıra evler, bloklar, nokta bloklar, dizi bloklar

Kayabaşı 24. Bölge Sosyal Konut Yerleşmesi
Ulusal mimari proje yarışması süreci sonucunda geliştirilen konut yerleşimi, nicel koşulların ötesine geçmeyi ve sıradanlaşmış konut üretimine karşı alternatif bir kentsel çevre sunmayı amaçlıyor.

Kayabaşı 24. Bölge Sosyal Konut Yerleşmesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 2009’da düzenlenen ulusal mimari proje yarışmasıyla başlatılan ve sosyal konut alanında tip proje uygulamalarına alternatif oluşturma amacını taşıyan sürecin, proje müelliflerine ait son aşaması.


İbiza'da Sosyal Konut
RipollTizon tarafından İbiza'da inşa edilen sosyal konut projesi, Eivissa yat limanının konut bölümü ile tarım arazisi arasındaki sınırda yer alıyor.

Proje, bir yerel mimari örneği olan İbiza çiftlik evlerinden ilham alıyor. Beyaz badanalı duvarları, güneşten korunan kontrollü açıklıkları, sundurmaları ve gölgelik alanlarıyla öne çıkan bu evler, içinde yaşayanların mekânsal ihtiyaçlarına göre zaman içinde eklenen yeni hacimlerle genişletilebiliyor.


Himmerland 19. ve 22. Bölgeleri Konut Yenileme Projesi
1970’lerde üretilen köhneleşmiş yerleşim, C.F. Møller Architects tarafından, var olan niteliklerine sadık kapsamlı stratejilerle çevreye duyarlı bir yaşam alanına dönüştürülmüş.

Himmerland Konut bölgesinin 19. ve 22. bölümleri, 1970’lerin konut üretiminin tipik örneklerinden. Yerleşim başladığında çevre ıssız, çalı gibi bitki türlerinin bulunduğu çimenlik bir alanmış. Bölge, çevresiyle ilişki kurmayan tekil konut birimlerinden oluşan, dolayısıyla kendi içine dönük bir yerleşim haline gelmiş.


530 Konut Biriminin Dönüşümü
Proje, Bordeaux’daki Cité du Grand Parc yenileme programının ilk aşaması olarak içinde halen yaşanmakta olan üç sosyal konutun dönüşümünü konu alıyor. 1960’ların başlarında inşa edilmiş bu konut kompleksi 4000’den fazla haneyi barındırıyor. 10 ila 15 kat arasında yükseklikleri değişen G, H ve I blokları ise 530 haneye ev sahipliği yapıyor. Bu bloklar yeniden tanımlanan mekansal nitelikler ve konforla dönüştürüldü.


İki binanın oluşturduğu cephe

64 Sosyal Konut
İki ayrı yapıda kurgulanan 64 konut biriminden oluşan proje, mahallenin merkezinde yer aldığından dönüşümün önemli bir parçası haline gelmiş. İmar planına göre birbirinden farklı tip ve yoğunluktaki yapıların kesişiminde bulunan proje alanının tasarım süreci, bu bağlam içinde hacimsel geçişler üretme çabasıyla başlamış.


14 konut biriminin yerleşimi

Deniz Eriştesi Yeniden: 14 Sosyal Konut Projesi
Doğa koruma projeleri üreten LIFE+ programına göre, İspanya’ya bağlı, beşi büyük pek çok adadan oluşan özerk bir bölge olan Balear Adaları’nda binaların enerji tüketimi uçak, araba, kamyon, gemi gibi ulaşım taşıtlarından daha fazla çevreyi kirletiyor. Bunun sebepleri arasında kullanılan yapı malzemeleri, inşaat öncesi üretilen moloz ve inşa edildikten sonra içinde yaşamak için harcanan enerji var. Programın yapılı çevreye yönelik motivasyonunu da bu oluşturuyor: “Binalar kirletir.”

“Deniz Eriştesi Yeniden” projesi ise bu dert bağlamında, sosyal konut prototipleri üretme yoluyla geliştirdikleri bir öneri. Amacı kirliliği imalatta ve atık üretiminde yarı yarıya, ısıtma ve soğutmada ise %75 oranında azaltmak olan proje, Balear Adaları’ndan Formentera’da gerçekleştirildi.


Chalon-sur-Saône Sosyal Konut Projesi
Cephede sürekliliği oluşturan dikey ahşap örüntülerle dikkat çeken sosyal konut projesi, boşluklu plan kurgusunu hem kendi içinde hem de şehirle kurduğu ilişkileri düzenlemek üzere kullanıyor.

Doğu Fransa’da yüksek kalitede ve düşük maliyetli yaşam mahalli oluşturmayı amaçlayan bir sosyal konut kuruluşu olan OPAC Saône & Loire için Chalon-sur-Saône şehrinde gerçekleştirilen proje, sıra evler ile cephe boyunca uzanan ahşap güneşliğe sahip apartman bloklarından oluşuyor.


Balear Adaları, Inca’da 54 Sosyal Konut
Joan J. Fortuny Giró ve Alventosa Morell Arquitectes tarafından tasarlanan 54 Sosyal Konut projesi, İspanya'nın Balear Adaları bölgesindeki Inca şehrinde yer alıyor. Balear Konut Enstitüsü (IBAVI) tarafından önerilen program, zemin kat ve üzerindeki iki kata eşit şekilde dağılan toplam 54 konut ve bodrum katta yer alan otoparktan oluşuyor. Kuzey – güney aksında yerleştirilen iki bağımsız yapının ortasında, iki binayı birbirine bağlayan ortak kullanım alanı bulunuyor.

Etiketler: